Orchideje budou bohatě kvést a neonemocní, stačí je nakrmit česnekem

Orchideje jsou nádherné rostliny, nepůsobí ale dobrým dojmem, když skomírají. Česneková voda je přesně to, co potřebují.

i Zdroj fotografie: Tangopaso / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Pěstování orchidejí se vyplatí. Tyto exotické rostliny původem z tropických oblastí Střední a Jižní Ameriky ozvláštní každý prostor. Ať už se rozhodnete pěstovat je doma, nebo například v kanceláři, jejich květy vám budou dělat radost. I přes veškerou poskytnutou péči se ale někdy může stát, že vaše milovaná rostlina začne skomírat. A v tu chvíli je nutné velmi rychle zakročit. Důvodů, proč se orchideji nedaří, může být celá řada. V tomto ohledu je nesmírně důležitá i prevence.

Tajemství správné péče o orchidej

Tyto půvabné pokojové květiny rozhodně nepatří mezi bezúdržbové rostliny. Naprosto stěžejní je výběr správného stanoviště. Jak už napovídá původ těchto krásek, asi nejdůležitějším parametrem je dostatek vlhkosti. Orchideje vyžadují pro správný růst a množství květů vlhkost okolo 50 %, což je v domácích podmínkách prakticky nemožné. Kromě pravidelné zálivky se také doporučuje pomocí rozprašovače zvlhčovat vzduch.

Zálivka by měla být prováděna každých 10–14 dnů. Jestli je už čas poznáte především podle kořenů. Jsou-li zelené, vláhy má dostatek. Šedé zbarvení ale indikuje, že zálivka je již nezbytná. Zalévejte ideálně dešťovou vodou, postačí ale i ta dobře odstátá. Speciální obaly na orchidej jsou v dolní části notně zúžené. Po zalití rostliny zde zůstane trocha vody, která se postupně odpařuje a poskytuje tak orchideji dostatek vlhkosti. Přílišná zálivka ale může vést ke hnití kořenů. Tomu mohou zabránit například i kostky ledu.

Rozkvetlá orchidej iZdroj fotografie: Freepik
Zdravá orchidej uchvacuje záplavou květů

Výběr stanoviště podle světla

Kromě vlhkosti je ale orchidej také náchylná na chlad a průvan. Aby se jí dobře dařilo, velmi důkladně zvažte možnosti jejího umístění. K prosperitě vyžaduje také dostatek světla. Vyhněte se ale přímému slunečnímu záření, které jí rozhodně nesvědčí.

Česneková voda probudí k životu každou orchidej

Začne-li vaše původně kvetoucí exotická kráska skomírat, nezoufejte. Než přistoupíte ke koupi speciálního hnojiva, zkuste jednoduchý způsob, jak orchideji navrátit krásný vzhled a to s použitím jedné suroviny. Česnek je znám jako přírodní antibiotikum. Když dokáže uzdravit lidský organismus, proč ne rostlinu?

Orchidej s chorobou listů iZdroj fotografie: Uživatel Awkwafaba / Creative Commons / CC
Ani orchidej s maximální péčí se nevyhne chorobám

Životabudič v době nemoci

Pokud objevíte škůdce, případně začnou opadávat nerozkvetlá poupata, na nic nečekejte. Rozmixujte 200 gramů česneku i se slupkou a vzniklou kaši rozmíchejte v 1 litru čisté a odstáté vody. Nádobu uzavřete a nechte vylouhovat na chladném místě po dobu 5 dnů. Následně celý roztok přeceďte a nařeďte 1 litrem čisté vody. Takový nálev je připraven pro zalévání.

Česnekovou vodou můžete použít také jako účinný postřik. V tomto případě česnek rozmixujte, zalijte vroucí vodou a nechte přibližně 20 minut extrahovat. Následně nálev přeceďte a nařeďte 1 litrem vody. Postřik či zálivku aplikujte dvakrát za měsíc. Pokud doma zrovna nemáte v potřebném množství, vyzkoušejte jako zálivku i citronovou vodu, která má velmi podobné účinky.

Jaká preventivní opatření proti chorobám praktikujete u své orchideje vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články