Jak zalévat orchideje bez hniloby kořenů: Občas pomohou obyčejné kostky ledu

Zahnívání kořenů je u orchidejí poměrně častým problémem. Vyhnout se mu můžete, budete-li květiny správně zalévat.

i Zdroj fotografie: Lusilier / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Přinesli jste si z obchodu krásně rozkvetlou orchidej, ale u vás doma začala chřadnout? Dost možná je na vině nevhodný způsob zalévání, který vede k zahnívání kořenů. Není na něm nic těžkého, ale velice se liší od zavlažování jiných pokojových rostlin. Pokud se však naučíte orchidej správně zalévat, vydrží vám tato exotická kráska na parapetu pravidelně rozkvétat celé roky.

Jak správně zalévat orchidej

Pěstování oblíbených pokojových rostlin je specifické především kvůli způsobu zavlažování. Zalévat orchidej totiž nelze tak jednoduše jako ostatní pokojovky. Nejvíce jí vyhovuje ponoření do vody, která by měla mít pokojovou teplotu a být odstátá. Květináč i s rostlinou ponořte do nádoby s vodou a nechte ho tam asi čtvrt hodiny, dokud substrát zcela nenasákne. Poté ho nechte odkapat a vraťte na původní místo. Orchidej zalévejte vždy až v okamžiku, kdy je substrát v květináči zcela suchý.

Zalévat orchidej můžete kostkami ledu

Pokud nemáte čas čekat, než se ponořená květina dostatečně napije, zkuste zalévat orchidej následujícím způsobem. Připravte si několik kostek ledu, ty jednoduše položte na povrch substrátu a pak už jen počkejte, až pomalu roztají. Voda bude do substrátu a ke kořenům pronikat postupně, takže nehrozí, že by kořeny kvůli nadměrné vlhkosti začaly uhnívat.

Jak zalévat orchidej - rosení iZdroj fotografie: Freepik

Dopřejte orchideji vlhký vzduch

Orchidej je sice tropická rostlina, to však neznamená, že potřebuje často a enormně zalévat. Miluje ale vlhký vzduch, takže namísto příliš časté zálivky jí prospěje rosení vodou z rozprašovače. Takto zvlhčujte jen listy, voda by se nikdy neměla dostat na květy, které by poté mohly zčernat, nebo do srdíčka rostliny, protože by rostlina mohla začít hnít a hynout.

Orchidej vyžaduje alespoň 50% (ale bude se jí líbit až 80%) vlhkost vzduchu. Další možností, jak jí dostatečnou vlhkost dopřát, je trik s miskou a kamínky. Drobné kameny nebo oblázky umístěte do vhodné nádoby a doplňte vodu, tak aby nebyly zcela ponořené. Na ně už pak jen umístěte květináč s rostlinou. Voda se bude postupně odpařovat a zvlhčovat tak okolní vzduch.

Jak vypadá správná péče o orchidej

Jakým způsobem zaléváte svoje orchideje?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
51 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články