Aby se orchidej probudila: Malé zatřesení ji vyvede z komfortu a donutí ke květu

Pokud vaše orchidej nekvete, i když po všech ostatních stránkách vypadá jednoduše perfektně, měli byste ji podpořit.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Když se řekne zemětřesení, vybaví si snad každý nějakou tu přírodní katastrofu. Ovšem nemusí tomu tak být vždy. Naopak. Pokud tentýž pojem použijete v souvislosti s pěstováním pokojových rostlin, znamená to, že je na chvíli potřebujete tak trochu vystresovat, abyste je přinutili nasadit květy. Tento postup skvěle platí například na oblíbenou orchidej Phalaenopsis (také nazývanou můrovec nebo díky anglickému překladu motýlová či motýlí orchidej). Tato orchidej je velmi oblíbenou pokojovou rostlinou kvůli svým nádherným květům. A právě jejich vývoj lze podpořit.

Jak provést orchideji „zemětřesení“

Musíte si být jistí, že máte doma perfektně zdravou rostlinu, která navíc utěšeně roste. Pokud tomu tak není, pak se o tento postup ani nepokoušejte, nejspíš byste ji totiž zahubili. Vyberte si teplý, slunečný jarní den a postavte ji k otevřenému oknu. Venku ovšem nesmí být vítr, aby netrpěla na průvan. Večer ji pak ještě osprchujte teplou vodou a tento postup opakujte v rámci 14 dní ještě alespoň třikrát. Měl by orchidej spolehlivě stimulovat k nasazení květů.

Další podmínky úspěšného pěstování orchidejí

K nasazení poupat je však třeba pečovat o rostlinu správně i po dalších stránkách. Důležité je zejména světlo. Phalaenopsis potřebuje hodně světla, ale ne přímé slunce. Nejlepší místo pro něj je proto světlé okno s východní nebo západní expozicí. Pokud nemá dostatek světla, může jakákoli stimulace kvetení spolehlivě selhat. Důležitá je také teplota mezi 18 až 24 °C během dne a mezi 12 až 18 °C v noci. Pokud je orchideji příliš horko nebo příliš chladno, může to také ovlivnit její kvetení. A pokud by se na orchideji objevila hniloba, použijte lak na nehty.

Nevhodní sousedé pro orchidej iZdroj fotografie: Depositphotos

A jak je to se zálivkou? Tu potřebuje Phalaenopsis pravidelně, ale ne příliš často. Musí být dostatečně vydatná na to, aby substrát zvlhl, ale zároveň by neměl být přemokřený. Pokud jsou kořeny orchidejí často mokré, mohou začít hnít. Je proto velmi důležité nechat substrát mezi jednotlivými zálivkami vyschnout. A myslete také na to, že Phalaenopsis preferuje vlhké prostředí. Pokud tedy v místnosti, kde roste, není dostatečná vzdušná vlhkost, může mu pomoci postříkání listů vodou (nejlépe dešťovou).

Co ještě vědět o Phalaenopsisu

Tato orchidej také potřebuje pravidelné hnojení, aby se udržela v kondici. Doporučujeme používat speciální hnojivo pro orchideje aplikované jednou za 2 týdny během období růstu a kvetení. A pokud vám orchidej Phalaenopsis vykvete, měli byste se o ni starat ještě pečlivěji a odstraňovat zvadlé květy a stonky. Pokud je totiž ponecháte na rostlině, může to negativně ovlivnit další kvetení. A to byste zcela jistě nechtěli.

Někdy orchidej nekvete kvůli svému vysokému věku. Naučte se, jak zmladit přestárlou orchidej

Jak se o svou orchidej Phalaenopsis staráte vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články