Péče o orchideje v zimě: Zalévat by se měly pouze odstátou vodou

Zimní měsíce jsou náročné nejen pro lidi, ale také pokojové rostliny – orchideje obzvlášť. Proto nezapomínejte ani na takové detaily, jako je kvalita vody.

Kořeny orchideje i Zdroj fotografie: Uživatel Nefronus / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Svébytné orchideje, královny mezi pokojovými rostlinami, potřebují specifickou péči, a to zejména v zimě, kdy přecházejí do fáze vegetačního klidu. V chladnější části roku vyžadují velkou míru ohleduplnosti a na jejich kondici se podepíše každičký detail. Zvýšenou pozornost věnujte tomu, jak a čím je zaléváte a hnojíte. Květiny se vám za takovou péči odvděčí bujným růstem a bohatým kvetením.

Pozor na výkyvy teplot a průvan

Jestliže něco dokáže v zimě orchideje skutečně potrápit, pak jsou to teplotní výkyvy, průvan a přílišné chladno. Pokud se chystáte místnost větrat, nezapomeňte předtím rostliny přendat z parapetů na jiné místo, aby je neofouklo. Já je však každoročně stěhuji na místa, kde nevětrám a kde mají více denního světla. Web iReceptář také radí vložit pod květináč s orchidejí polystyren, který ho odizoluje od studeného parapetu.

Zalévání a hnojení orchideje se v zimě liší

V zimě byste více než kdy jindy měli dbát na správné zalévání orchidejí – respektive to s ním nepřehánět, naopak na jeho frekvenci ubrat. Zatímco od jara do podzimu je ideální orchideje zalévat jednou za týden, v zimním období stačí jednou za deset až čtrnáct dní. Řiďte se stavem substrátu – před zálivkou by měl být zcela vyschlý. Naopak ale rostliny ocení pravidelné rosení listů, neboť suchý vzduch ve vytápěných místnostech jim dává zabrat.

Orchidej v zimě vyžaduje specifickou péči iZdroj fotografie: Pixabay
Orchidej v zimě vyžaduje specifickou péči

Rozhodující je také kvalita vody. Zapomeňte na chlorovanou a tvrdou vodu z vodovodu, která květinám spíše ublíží. Pakliže nemáte jinou možnost, než je voda z kohoutku, nechte ji alespoň několik hodin odstát. Ideální je však pro rostliny měkká dešťovka. V zimě, kdy ji nemůžu zachytávat do sudu pod okapem, místo ní sbírám sníh. Ten nechám doma rozpustit a ohřát na pokojovou teplotu a orchideje zaliju jako obvykle. Více jsme se na webu Chalupáři-Zahrádkáři o zalévání orchidejí rozepsali zde.

Čajové sáčky na podšálku

Pochoutka pro orchideje: Čaj je oživí a povzbudí k rozkvětu

Vhodná hnojiva pro orchideje v zimě? Banán a cibule

Pokud chcete těmto exotickým květinám v zimě přeci jen trochu přilepšit, pamatujte, že hnojiva v tomto období by měla být bohatá na draslík a fosfor a naopak by neměla obsahovat mnoho dusíku. Takové podmínky splňuje domácí přírodní hnojivo z banánových slupek, o jehož výrobě již Chalupáři-Zahrádkáři v minulosti psali. Užitečným kuchyňským odpadem je i kávová sedlina, která substrát v květináči okyselí, radí web Dům a Zahrada.

Stejně dobře poslouží i roztok z cibulových slupek, které obsahují živiny jako draslík, hořčík či železo a vitamíny E a C. Mají také antibakteriální a protiplísňové účinky. Jak na jeho výrobu, nám prozradila paní Radka T. z Kroměříže: Sklenku cibulových slupek povařím 5 minut v 1,5 litru vody. Nakonec jen scedím a rostliny zaliju. Dělám to tak jednou za měsíc a orchideje kvetou skoro celý rok.“ V redakci Chalupářů-Zahrádkářů se nám kromě cibule osvědčil i česnek.

Jak pečujete o orchideje v chladnější části roku?

Diskuze Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články