Orchideje jsou (i když se to nezdá) velmi odolné rostliny a při správné péči se i ty, které se potýkají s problémy, mohou vrátit k plnému zdraví.
Než se ponoříme do rad pro oživení, je důležité pochopit typický životní cyklus orchidejí, radí na úvod web GardenStead. Většina druhů, jako například oblíbený Phalaenopsis, kvete jednou nebo dvakrát ročně a jejich květy vydrží až tři měsíce. Pokud má vaše orchidej svěží a zdravé listy, ale nekvete, může pomoci několik drobných úprav v péči o ni. Ale zachránit můžete i kousky těsně před smrtí.
Jak na oživení orchidejí
Chcete-li začít svou misi na záchranu orchidejí, připravte si tyto jednoduché nástroje a materiály. Jejich seznam nám poslala paní Radka N. z Brna, která se pěstování těchto rostlin věnuje přes 20 let.
- Sterilizovaný nůž
- Rozprašovač (pro kontrolovanou hydrataci)
- Česnek
Po odkvětu zastřihněte květní stvol
„Jakmile květy vaší orchideje odkvetou, je klíčový řez. Obvykle doporučuju odstranit květní stvol celý, ale pokud máte orchideje Phalaenopsis alias můrovce, pak ho zkraťte jen asi o třetinu. Dost často totiž na něm vykvetou znovu.“ Mimochodem – stejný postup doporučují i odborníci z webu GardeningKnowHow.
Zalévejte s rozumem
„Orchideje jsou velmi citlivé na přemokření, které může vést k hnilobě kořenů. Každý druh má sice v tomto ohledu své jedinečné potřeby, ale existují určité obecné zásady, které bych doporučila dodržovat.
- Po odkvětu frekvenci zalévání snižte, protože orchideje obvykle potřebují méně vody.
- Pokud začnou listy vadnout nebo se kořeny zdají být měkké a kašovité, přestaňte zalévat a substrát v květináči nechte zcela vyschnout.
- U orchidejí Phalaenopsis se osvědčuje metoda „namoč a vysuš“: důkladně zalijte, nechte kořeny absorbovat vlhkost a před další zálivkou je nechte zcela vyschnout.“
Poškozené rostliny zachrání česnek
„A těm, jejichž orchidej žloutne nebo má vrásčité a poněkud gumové listy (lépe to asi popsat neumím), bych doporučila, ať si k ruce vezmou česnek. Do litru vody rozmačkejte jeden stroužek a použijte jako zálivku. Tím zničíte všechny patogeny, které by vaší rostlině mohly škodit a zároveň ji vyživíte. Je to jen 5 minut práce navíc, ale vážně to stojí za to,“ dodává závěrem. Jako výživa se také skvěle osvědčuje levná rýžová voda, jak už Chalupáři-zahrádkáři otestovali.