Odstranění plísně v květináči stojí jen pár korun: Pomůže skořice, sušené oregano nebo tymián

Plíseň v květináči není u pokojových rostlin nikdy vítaným společníkem. S použitím přírodních prostředků se jí však zbavíte.

i Zdroj fotografie: abcMedia.cz (vlastní tvorba)
                   

Pokud jste milovník květin a rostlin, jistě víte, že pěstování v květináči není vždy bezproblémové. Jedním z nejčastějších problémů je výskyt plísně na zemině. Pokud se tomuto problému nevěnujete včas, může to mít pro vaše rostliny vážné následky.

Jak vzniká plíseň v květináči

Jde o bělavou nebo šedavou vrstvu, která se objevuje na povrchu půdy v květináči. Plíseň se vyvíjí při vysokých teplotách, které spolu s živinami v substrátu a vysokou vzdušnou vlhkostí podporují její růst. Pokud se jedná o saprofytické plísně, které se živí pouze odumřelou rostlinnou hmotou, nepředstavují žádné nebezpečí pro rostlinu ani pro člověka. Nicméně nadměrné nahromadění těchto plísní může znesnadnit cyklus absorbování vody rostlinou a omezit její růst.

Vyměňte zeminu za nový substrát

Jednou z nejúčinnějších metod, jak se zbavit plísně v květináči, je výměna starého substrátu za nový bez rostlinných patogenů a škůdců. Při této metodě se nejprve odstraní vrchní vrstva substrátu a nahradí se novou zeminou. Pokud je infekce velmi rozšířená, doporučuje se rostlinu přesadit do nového květináče, přičemž je třeba starý substrát z kořenů co nejvíce vymýt. Do substrátu se následně vyplatí vmíchat i skořici.

Jak odstranit plíseň v květináči s rostlinami iZdroj fotografie: Depositphotos

Používejte vhodné chemické ošetření

Další možností je použití chemických nebo biologických přípravků na bázi fungicidů. Ty jsou velmi účinné, ale musí se používat opatrně, aby nedošlo k poškození rostliny nebo ke vzniku nebezpečí pro zvířata a lidi. Proto je důležité dodržovat pokyny na obalu výrobku a používat je pouze v dobře větraných prostorách izolovaných od zvířat a dětí.

Připravte si roztok bylinných extraktů

Další možností je použití roztoků připravených s přídavkem bylinných extraktů. Stačí použít esenciální oleje s fungicidními účinky. Patří mezi ně například tymián, rozmarýn, oregano, skořice a česnek. Tyto roztoky je třeba lehce naředit vodou a postřikovat s nimi zeminu v květináči každé dva až tři dny, dokud známky plísně zcela nezmizí.

Proč se tvoří plíseň v květináči a jak se jí co nejrychleji zbavit iZdroj fotografie: Depositphotos

Prevence proti vzniku plísní

A jak se vzniku tohoto problému vyvarovat? Základem je správná zálivka. Nedoporučuje se zalévat rostliny příliš často, neboť to může vést k hromadění vlhkosti v půdě, což podporuje právě růst plísní. Nejlépe uděláte, pokud bude své rostliny zalévat jen tehdy, když je půda suchá na dotek.

A použijte také vhodný substrát, tedy takový, který je dobře odvodněný a zároveň umožňuje v okolí rostliny udržovat správnou vlhkost. Vyvarujte se substrátům, které jsou příliš kompaktní nebo mají příliš vysoký obsah organické hmoty. Ty mohou vznik plísně spíše podpořit.

Jak proti plísni v květináči bojujete vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
70 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články