Zbavte se plísně v květináči jednou provždy. Díky skořici pokojové rostliny ochráníte, a navíc vám budou skvěle prospívat. Vyzkoušejte také tento jednoduchý trik.
Skořice patří mezi jedno z nejoblíbenějších a nejaromatičtějších koření, které nesmí chybět snad v žádné kuchyni. Kromě toho, že se skvěle hodí k přípravě různých slaných i sladkých pokrmů, ji využijete také na zahradě nebo při péči o pokojové rostliny. Podle webu iReceptář se jedná o velmi snadný a účinný způsob, jak zatočit s bílou plísní v květináči i bez nebezpečných chemikálií, který vás vyjde jen na pár korun.
Jak se vyhnout vzniku plísně
Nemocem, houbovým chorobám a plísním se velmi dobře daří ve vlhkém prostředí. Proto byste si měli při zalévání pokojových rostlin počínat velmi obezřetně. Mezi jednotlivými zálivkami je doporučováno nechat půdu zcela nebo mírně vyschnout. Nadbytečné množství vody vede podle webu ČtiDoma nejen ke vzniku bílé plísně, ale i uhnívání kořenů.
Vliv skořice na pokojové rostliny
Kromě toho, že skořice vyniká svou silnou vůní a specifickou chutí, je známá také pro své protiplísňové a antibakteriální vlastnosti. Svým aroma dokonce odradí i některé druhy hmyzu jako mravence, molice nebo svilušky. Abyste se těchto škůdců nebo bílé plísní v květináči zbavili, stačí jen trochu koření nasypat na substrát v květináči a jemně zapracovat pod povrch nebo do něj tyčinky skořice zapíchnout, jak jsme radili již v dříve na Chalupáři-Zahrádkáři.
Ochraňte řízky před plísní
Občas se nám stalo, že řízky napadla plíseň a během pár dní zahynuly. Od té doby, co používáme skořici, však tento problém nemáme. I v tomto případě se totiž skvěle hodí fungicidní účinky skořice, jež zároveň usnadňuje růst řízků. Stačí v misce smíchat půl litru vody a přidat dvě lžíce skořice a jednu tabletu Aspirinu. Přes noc nechte směs odležet a další den do ní připravené řízky namočte. Tímto způsobem jim poskytnete ochranu, a zároveň stimulujete rozvoj kořenového systému, což potvrzuje i dřívější článek na Chalupáři-Zahrádkáři.
Ošetřete rány rostlin
Nejen při řízkování, ale také při prostřihávání oceníte hojivé účinky tohoto koření. Aby se vzniklé rány co nejlépe a nejrychleji zacelily, nasypte ji přímo na vzniklou ránu. Nezapomeňte při této činnosti také používat ostré a čisté pomůcky, díky nimž snížíte riziko vzniku infekce. Řez musí být proveden čistě a hladce. Naše čtenářka Alice D. z Přerova doporučuje nářadí vždy napřed zkontrolovat: „Před každým prořezáváním zjišťuju, zda jsou nůžky dost ostré, a podle potřeby je nabrousím, a poté dezinfikuji. Je to lepší jak pro řízek, tak i pro mateřskou rostlinu.“