Všechny pokojovky rozkvetou v rekordním čase, pomůže jim česnek

Přírodní hnojiva jsou levná, šetrná a hlavně účinná. Připravte pro své pokojové rostliny česnekovou vodu, která je chrání a povzbuzuje v květu.

Stroužky česneku se slupkou i Zdroj fotografie: Piqsels
                   

Pokojové rostliny je dobré pěstovat. Nejen, že hezky vypadají a zútulní tak prostor, ale jsou také přínosné pro člověka. Produkují kyslík a působí pozitivně i na psychickou pohodu, která je pro správné fungování organismu nesmírně důležitá. Já se pokojovými rostlinami všeho druhu obklopuji velmi ráda a vždy mě potěší i jako dárek (mnohem více, nežli řezaná květina). Aby se jim ale dařilo, je potřeba zajistit jejich správný růst a vyhnout se plísním a škůdcům. Ty rozhodně žádoucí nejsou. V tomto případě skvěle poslouží obyčejný česnek.

Zdravé rostliny do vašeho domu

Některé rostliny mají výtečnou schopnost čistit vzduch od nečistot i toxických látek. Je to například zelenec, jak jsme na Chalupáři-Zahrádkáři radili, který je navíc levný a velmi snadný na údržbu i rozmnožování. I jiné pokojové rostliny ale mají podobnou funkci. Pokud se na nic ale objeví plíseň, rozhodně to pro vás není dobré.

Česnek funguje jako přírodní antibiotikum a platí o pro lidi i pro vaše pokojové rostliny. Pan Tomáš L. z Jevišovic napsal: „Když cítím, že se o mě pokouší nějaký bacil, sním stroužek česneku. Nejvíce účinný je česnek v čisté podobě a bez tepelného zpracování.“ Pomáhá ale i rostlinám a to nejen proti plísním a případným škůdcům, ale také podporuje jejich správný růst a případně i bohaté kvetení. Podobným způsobem je možné použít i mletou skořici a promíchat ji se substrátem, radí web iReceptář.

Pokojové rostliny po ní prahnou: Řepová zálivka jim dodá obří dávku zdraví

Účinný odvar rostliny ochrání

Pro přípravu účinného postřiku budete potřebovat pouze vodu a česnek. Oloupejte 2–3 stroužky česneku a zalijte je litrem převařené vody. Ta může být klidně ještě vlažná, nemusíte čekat, a vychladne na pokojovou teplotu. Ve vhodné nádobě nechte nálev odstát po dobu 24 hodin a následně přeceďte. Česnekovou vodu můžete použít jako postřik a aplikovat ji na listy a substrát pokojových rostlin. Výtečně se hodí i na ošetření orchidejí, které roztok podpoří v kvetení a růstu a chrání je před škůdci, informuje web Pěstujme.

Rozkvetlá orchidej iZdroj fotografie: Piqsels
Bohatě kvetoucí orchidej nepotřebuje speciální hnojivo, stačí připravit česnekovou vodu

Orchidej vodou zalijte, nebo ponořte kořeny (pozor, rozhodně ne listy) na půl hodiny. Tento nálev se nehodí k dlouhodobému skladování a měl by se spotřebovat nejdéle do 2 dnů. Pokud zrovna doma česnek nemáte, výtečně se hodí také hnojivo z cibulových slupek. I to obsahuje cenné živiny a minerální látky, které podporují růst a chrání rostliny před škůdci. Jak takové hnojivo snadno připravit jsme na Chalupáři-Zahrádkáři už radili.

Jak chráníte rostliny před škůdci a podporujete jejich růst přírodní cestou?

Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články