Pokojové rostliny porostou mnohem rychleji, stačí k nim přidat lžíci škrobu

Škrob je pro rostliny doslova zásobárnou užitečných živin. Pokud ho dopřejete těm pokojovým, budete překvapeni jejich skvělou kondicí.

Pokojové rostliny porostou mnohem rychleji, stačí jim přidat lžíci škrobu i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Pěstování rostlin v interiéru přináší do našich domovů kousek přírody a vytváří klidné a přívětivé prostředí. Ne vždy se však vašim zeleným svěřencům daří tak, jak byste si nejspíš představovali A právě tehdy je podle webu DejMiPokojovku třeba sáhnout pro přírodní hnojiva.

Škrobu jako doplněk půdy

Škrob, složitý sacharid obsažený v mnoha druzích zeleniny (zejména v bramborách) slouží rostlinám jako zásoba energie. Po přidání do půdy se pomalu rozkládá a uvolňuje do ní zejména glukózu, což je jednoduchý cukr, který rostliny využívají jako zdroj energie, jak informuje web MagazínDoma. Toto postupné uvolňování glukózy je pomalu hnojí a podporuje, což se velmi brzy pozitivně odrazí na jejich vzhledu (sama to mám vyzkoušené). Základní výhody tohoto hnojení by tedy šlo shrnout takto:

  • Škrob se rozkládá pomalu a poskytuje stálý zdroj energie, který pomáhá rostlinám růst silněji a rychleji.
  • Rozkladem škrobu se zlepšuje struktura půdy, protože zvyšuje její schopnost zadržovat vodu a provzdušňovat ji.
  • Postupná výživa z rozkládajícího se škrobu podporuje zdravější kořenový systém, který má zásadní význam pro celkový růst a stabilitu rostlin.

Mastné skvrny na oblečení už nebudou problém, zničí je kukuřičný škrob

Jak aplikovat škrob na pokojové rostliny

Začněte tím, že opatrně odstraníte asi 1,5 cm vrchní vrstvy zeminy z květináče tak, abyste pokud možno nenarušili kořeny své pokojovky. Poté rovnoměrně nasypte lžíci bramborového škrobu na odkrytou půdu. Do květináčů nasypte novou zeminu a se škrobem ji promíchejte. Nakonec vše lehce zalijte, to pomáhá rozpustit škrob a usnadňuje jeho rozklad, takže rostliny mohou začít vstřebávat uvolněnou glukózu o to rychleji.

Aby se vašim pokojovým rostlinám opravdu dařilo, pak nemusíte vždy kupovat drahá hnojiva. Místo toho zkuste škrob. iZdroj fotografie: Freepik
Aby se vašim pokojovým rostlinám opravdu dařilo, pak nemusíte vždy kupovat drahá hnojiva. Místo toho zkuste škrob

Zvýšení účinnosti pomocí čaje z banánových slupek

Chcete-li účinnost škrobu ještě zvýšit, zvažte, zda při počáteční zálivce nepoužít místo čisté vody čaj z banánových slupek. Banánové slupky nakrájejte na malé kousky a vložte je do sklenice s vodou. Nechte je louhovat ve vodě asi 24 hodin. Čaj sceďte a použijte jej k zalévání rostlin. Tento na živiny bohatý výluh dodává další draslík a fosfor, které doplňují energetický náboj škrobu, o čemž Chalupáři-Zahrádkáři informovali už dříve. Já si tenhle způsob hnojení nemůžu vynachválit – drahá hnojiva jsem už pěkně dlouho nekoupila.

Jak se své pokojovky staráte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články