Pokojovkám se bude dařit jedna báseň, pomůže jim k tomu česnek

Česnek dokáže pokojovým rostlinám dodat množství cenných látek – je tedy neocenitelným pomocníkem pro podzimní a zimní období.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Boj proti škůdcům, plísním a nepříznivým podmínkám je v případě pokojových rostlin během zimy prakticky každodenním problémem, píše web Chovatelka. Nemusíte ale vždy sázet na chemii – místo toho použijte starobylý a netradiční prostředek. Jde o starý dobrý česnek, který dokáže podle magazínu iReceptář bojovat s plísní a různými patogeny.

Univerzální pomocník česnek

Česnek, základní ingredience mnoha kulinářských pokrmů, je ceněn především pro svou jedinečnou chuť a četné zdraví prospěšné účinky. Ovšem jeho užitečnost sahá i mimo kuchyni – překvapivé uplatnění našel třeba i ve světě zahradnictví. Obsahuje totiž sirné sloučeniny, které vykazují silné antibakteriální a antimykotické vlastnosti. Při aplikaci do půdy pokojových rostlin pomáhají tyto sloučeniny eliminovat škodlivé mikroorganismy, které je mohou ohrozit.

Jedním z nejvýznamnějších problémů, kterým musí pokojové rostliny v zimě čelit, je napadení škůdci, jako jsou mšice, červci a roztoči,“ připomíná zahradník Laco N. z Modřan. „Tito drobní vetřelci se mohou rychle rozmnožit a zničit vaše rostliny, pokud se jim včas nevěnuje pozornost a právě česnek působí jako přirozený odpuzovač. Jeho silná vůně a chuť jsou pro mnoho běžných škůdců rostlin jednoduše nesnesitelné. Pokud česnek zařadíte do rutinní péče o rostliny, pomůže zabránit napadení a sníží potřebu používání chemických pesticidů,“ dodává ještě.

Zlepšení pěstebních podmínek

Podmínky, v nichž pokojové rostliny rostou, jsou pro jejich celkovou pohodu zásadní. Základními součástmi těchto podmínek jsou zdravý kořenový systém a správná struktura půdy. Česnek zvyšuje mikrobiální aktivitu a obsah živin v půdě, čímž přispívá k její lepší kvalitě. To následně podporuje lepší zadržování vody a absorpci živin, což vede ke zlepšení podmínek pro růst rostlin. Já sama ho tedy používám už druhým rokem a rozhodně můžu mnohé z toho potvrdit.

Nevhodní sousedé pro orchidej

Aby orchidej kvetla: Chce to mléko, česnek nebo banán

Vložení stroužků česneku do půdy

Jednotlivé stroužky česneku vyjměte z palice, ale nechte jim neporušenou slupku – jeden stroužek poté nakrájejte na tenké plátky. Vykopejte v květináči malou jamku, přibližně 1 až 2 cm hlubokou, do ní vložte plátky česneku a zasypte je zeminou. Rostlinu důkladně zalijte. Tento postup opakujte s čerstvým stroužkem česneku každý týden po dobu jednoho měsíce. Tato metoda umožní, aby přírodní sloučeniny česneku pomalu pronikaly do půdy, vytvářely nepřátelské prostředí pro škůdce a patogeny a zároveň zlepšovaly kvalitu substrátu.

Palie a stroužky česneku na prkénku iZdroj fotografie: Freepik
Aby se vašim pokojovým rostlinám stále skvěle dařilo, naučte se je během zimního období povzbudit jednoduchým trikem – česnekem

Jednoduchá česneková infuze

Vezměte jeden stroužek česneku a nakrájejte ho nadrobno. Nasekaný česnek vhoďte do litru vody a nechte 1 až 2 hodiny louhovat. Poté směs sceďte, a zalévejte tímto roztokem pokojové rostliny denně po dobu jednoho týdne. A hodit se vám mohou i slupky od okurek nebo třeba jednoduchá hříbková zálivka – o obojím jsme už na magazínu Chalupáři-Zahrádkáři také psali.

Jaké jsou vaše osvědčené triky při péči o pokojovky?

Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články