Pokojovkám se bude dařit jedna báseň, stačí dát do květináče několik zápalek

Pokud vaše rostliny trápí nějaké neduhy, nemusíte hned utrácet v obchodě za drahé výrobky – zachráníte je i s použitím domácích prostředků.

i Zdroj fotografie: Satirdan kahraman / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Zahrádkáři vždy hledají inovativní a účinné způsoby, jak udržet zdraví svých rostlin na co nejvyšších příčkách. Zajímavou metodou, kterou lze vystopovat až do domácnost našich (pra)babiček, je používání docela obyčejných zápalek.

Úloha síry v zápalkách

Zápalky obsahují síru a právě ta je pro použití v zahradnictví nejdůležitější. Když je totiž vložíte do půdy v květináči hlavičkou dolů, začne síra s půdou interagovat a prospívat rostlinám. Podle webu iReceptář zlepšuje jejich vitalitu a poskytuje ochranu proti chorobám a škůdcům. Do květináče standardní velikosti doporučuji vložit asi 10 až 15 zápalek. Rostliny to pohnojí a ještě se tak zbavíte smutnic a dalších škůdců,“ radí čtenářka Mirka V. z Humpolce. Proti škůdcům však skvěle funguje i postřik z česneku. Co budete potřebovat?

  • 10 až 15 stroužků česneku
  • 1 litr vody
  • 1 lžíci tekutého mýdla

Rozmačkejte nebo nasekejte česnek najemno. Poté ho vhoďte do litru vody a nechte směs přes noc odstát. Ráno přidejte lžíci tekutého mýdla a vše důkladně promíchejte. Tuto směs použijte jako postřik na listy (zaměřte se zejména na jejich spodní část). Uvidíte, že všichni nezvaní návštěvníci rychle zmizí – zvlášť, pokud vše každý druhý den zopakujete.

I pokojovky na pokraji smrti se vzchopí k životu, pomohou obyčejné sirky

Správný postup používání zápalek

A jak se ujistit, že tohoto přírodního pomocníka používáte správně? Po třech dnech vyjměte jednu nebo dvě zápalky a zkontrolujte, zda se hlavička síry rozpustila. Pokud síra zmizela, vyměňte všechny zápalky za nové. Tento postup opakujte, dokud se vaše rostliny nevzpamatují. Tento postup mi poradil jeden zahradník a rozhodně to funguje.

sirky iZdroj fotografie: Depositphotos
Pokojovkám mohou pomoci docela obyčejné sirky, stačí je jen správně použít

Fosfor a hořčík v zápalkách

A proč jsou zápalky pro rostliny prospěšné? Kromě síry jim prospívá i fosfor. Ten podporuje vývoj pupenů a plodů a vytváří mírnou kyselost půdy, což vašim pokojovkám prospívá. A zápalky navíc obsahují tak hořčík je klíčovou složkou rostlinného chlorofylu, jež je nezbytný pro udržení zdravé zelené barvy listů, jak informuje web AAzdraví. Jako hnojivo pak Chalupáři-Zahrádkáři doporučují třeba řepnou zálivku nebo dřevěný popel.

7 tipů na to, jak udržet pokojovky v zimě šťastné

Jaké jsou vaše osvědčené postupy při zimní péči o pokojové rostliny?

Diskuze Vstoupit do diskuze
65 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články