Proč květiny ze supermarketu uhynou krátce po přenesení domů: Příčiny jsou až banální, dá se tomu snadno předejít

Pořízené pokojové rostliny mnohdy nevydrží tak dlouho, jak byste čekali. Důvody jsou mnohdy zcela triviální.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Dost možná to také znáte – domů si přinesete nádhernou pokojovou rostlinu, ovšem stačí několik málo dní, a zcela suché květinové torzo putuje do popelnice. Jak tomu lze předcházet a na co si dát pozor?

Příliš velké množství poupat

Pokud si domů odnesete rostlinu obalenou květy, měli byste této kráse odolat a alespoň některých poupat ji zbavit. Doma totiž panují zcela jiné podmínky než ve skleníku, takže by snadno mohl doslova zkolabovat. A mnohdy se ji vyplatí seříznou i více. Podpoříte tak růst bočních výhonků. Vaše rostlinky poté budou robustnější a vitálnější. Po prokořenění substrátu v původních květináčích je můžete přesadit do větších nádob.

Během vegetační sezóny pak nezapomeňte ani na pravidelnou zálivku, hnojení a odstraňování suchých květů a listů. I pravidelná péče je to, co se následně pozitivně podepíše na vzhledu a na kráse vašich rostlin. Zkuste to a uvidíte sami. Pozor však na to, ať to nepřeženete.

Proč pokojové rostliny po přinesení domů často uhynou iZdroj fotografie: Depositphotos

Dostatek světla je zásadní

Zajistěte jim také dostatek světla a také pokud možno aplikujte spíše mírnou zálivku. Právě to je postup, který je v zimním období důležitý. Primárně proto, že slunce venku není tolik a rostlinám chybí. Bez jeho přítomnosti nedokážou správně fungovat. A proto, pokud bude slunečný den, je nutné toho maximálně využít a rostlin zalít.

Jak na pokojové orchideje

Orchidej je hodně diskutovaná rostlina. Většina lidí, kteří tyto krásky pěstují nebo se o to pokouší, se dělí na dvě skupiny: ty, kteří je milují a ty, co je nenávidí. Mnozí si zakoupí krásnou rozkvetlou rostlinu a po odkvetení už nikdy víc nevykvete. Není tedy divu, že získala pověst rostliny, která mnohdy příliš dlouho nevydrží. Ve skutečnosti to však vůbec nemusí být pravda, stačí se zaměřit na jeden důležitý detail.

Kořeny některých orchidejí potřebují světlo, proto se orchideje rodu Phalaenopsis obvykle sází do průhledných květináčů a barevný neprůhledný květník je jen marketingový tah zvyšují atraktivitu „zboží.“). Pro zálivku samotnou je pak důležitá barva kořenů – jakmile jsou šedé, zalijte ji, ale dříve ne. Zelené špičky kořenů společně s kondenzací vlhkost na stranách květináče značí, že mají orchideje opravdu vody dost. V přírodě rostou ve velmi podobných podmínkách, není tedy třeba se toho bát.

Proč pokojové rostliny po přinesení domů často uhynou iZdroj fotografie: Pixabay

Čeho se vyvarovat během přepravy

Problémem může být i nevhodné dopravení rostlin domů. Vždy je musíte zaštítit před chladem a dalšími nepříznivými podmínkami – a to i na velmi krátké vzdálenosti. I cesta z automobilu, který parkuje před vaším domem, může být pro některé rostliny bez ochrany smrtelná. Poté je vždy zabalte do papíru nebo třeba do své zimní bundy. Odvděčí se vám.

Záchrana pokojových rostlin z kanceláře a jak na to

Jaké problémy máte nejčastěji s pokojovými rostlinami vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
142 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články