Rostliny, které do domu nepatří: Monstera je jedovatá, hortenzie mohou člověka otrávit

Ne všechny rostliny, které se doporučují pro pěstování v interiéru, se k tomuto účelu také hodí. Některé mohou být jedovaté.

i Zdroj fotografie: Zeljko / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Pokojové rostliny mohou proměnit váš domov ve svěží oázu a nabídnout vám kousek přírody přímo v obývacím pokoji. Mezi těmito zelenými přáteli jsou však někteří méně přátelští než jiní. Pojďme se vydat na tuhle zajímavou botanickou cestu a zjistit, které rostliny se hodí spíše do přírody než do naší blízkosti.

Užovník: Krása, která umí potrápit

Užovník (Caladium) se svými srdčitými listy v růžové, bílé a zelené barvě patří mezi oblíbené pokojovky. Ale pozor – tato rostlina není v říši flóry žádným neviňátkem. Užovník v sobě totiž ukrývá krystalky šťavelanu vápenatého, dráždivé látky, která může způsobit spoušť na kůži, sliznicích a trávicím traktu.

Pokud se této rostliny dotknete nebo ji pozřete, můžete se setkat s pocitem pálení, otokem a nevítanou nevolností. A ještě hůře mohou dopadnout domácí mazlíčci, jak varuje web GoodHousekeeping. O dalších jedovatých rostlinách, které mohou vaše kočky a psy nebezpečně potrápit, psali Chalupáři-Zahrádkáři zde.

20 jedovatých rostlin, které běžně a samovolně rostou na českých zahradách. Dokáží prudce otrávit i při pouhém doteku

Aby vás vaše zahrada letos potěšila ničím nerušenou krásou, dopřejte jí právě teď ten správný řez. Nebudete toho litovat. iZdroj fotografie: David J. Stang / Creative Commons / CC BY-SA
Pokud se rádi obklopujete pokojovkami, měli byste vědět, že ne všechny druhy vám prospívají. Bohužel, někdy mohou i uškodit.

Monstera: Není tak obludná, pokud se nesní

Tento módní zelený obr obsahuje stejné krystaly šťavelanu vápenatého, jaké se nacházejí v užovníku. Pokud se vám kousek této rostliny dostane do úst, očekávejte znecitlivění, podráždění ústní dutiny, a dokonce i možnou ztrátu hlasu v důsledku otoku hrdla. Této dráždivé látky však naštěstí obsahuje méně, což její škodlivost podle webu RHS mírní.

Hortenzie v sobě také skrývá jed

Hortenzie jsou často oblíbené pro své velké, barevné květy, které se mohou v závislosti na kyselosti půdy v různých barevných tónech od modré až po růžovou. Tyto krásky však mají i temnější stránku. Obsahují totiž kyanogenní glykosidy, které mohou při žvýkání nebo trávení uvolňovat kyanid. Mezi příznaky otravy hortenziemi patří závratě, snížení krevního tlaku a zrychlený tep.

Lidé si ho pletou s petrželkou: Bolehlav plamatý má sice stejné listy, je však vysoce jedovatý

Adenium neboli pouštní růže se může pochlubit skoro nadpozemským vzhledem. iZdroj fotografie: Depositphotos
Adenium neboli pouštní růže se může pochlubit skoro nadpozemským vzhledem.

Adenium: Klamná pouštní růže

Adenium neboli pouštní růže se může pochlubit skoro nadpozemským vzhledem. Přesto je tato krása jen zdánlivá. Adenium je vysoce jedovaté a jeho šťáva, která byla v minulosti některými africkými kmeny používána jako jed na šípy, dokáže bez potíží proniknout i kůží. Čekat vás pak bude opravdu nepěkná vyrážka.

Jaké jedovaté rostliny jste už doma někdy pěstovali?

Diskuze Vstoupit do diskuze
118 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články