Se stroužky česneku do květináče, pokojovky budou zdravé a odvděčí se krásnými květy

Česnek je velmi univerzálním pomocníkem pro lidské zdraví – ovšem velmi dobře dokáže pomoci i vašim pokojovým rostlinám.

Pohnojte pokojovky česnekem, odvděčí se krásnými květy i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Zkušení zahradníci znají mnohá tajemství, pokud jde o péči o rostliny. A často se spoléhají na jednoduché, ale účinné metody, které zajišťují zdravý vývoj a stálé kvetení jejich milovaných zelených společníků. A jedním z jejich nejsilnějších želízek v ohni je docela skromný zahradní česnek. Jeho použití je snadné a vaše rostliny ochrání před nemocemi i škůdci.

Zapravení česneku do půdy

Jedna metoda spočívá v zasazení malého stroužku česneku do květináče vedle rostliny, kterou potřebujete ochránit. Stačí ho zahrabat asi 1 až 2 cm hluboko do půdy, přičemž je třeba zajistit, aby se nedotýkal kořenů rostliny. Po zasazení rostlinu důkladně zalijte a přibližně po týdnu stroužek česneku z květináče vyjměte, aby nezačal hnít. Tento postup opakujte jednou za 2 až 3 měsíce. To bohatě stačí.

Voda s česnekem místo zálivky

Další účinná technika spočívá ve vytvoření vody napuštěné česnekem. Rozdrťte několik stroužků česneku a namočte je do litru vlažné vody. Tuto směs nechte asi jeden den louhovat a poté tekutinu sceďte. Jednou týdně tímto roztokem zalévejte pokojové rostliny. Bude fungovat jako přírodní štít proti různým škůdcům a chorobám, které by mohly vaše milované rostliny sužovat. Jako osvědčené domácí hnojivo pro pokojové rostliny pak můžete použít osvědčené duo Chalupářů-Zahrádkářů – kvalitní dřevěný popel a slupky od okurek.

5 nesmrtelných pokojovek pro zapomnětlivce. Hodí se do každé domácnosti a daří se jim kdekoliv

Česnek však není pouze ochráncem před škůdci; pomáhá také v boji proti plísním, které jsou pro pokojové rostliny potenciální hrozbou, jak informuje web iReceptář. Plíseň se může projevit jako drobné měkké hrudky na zemině, které ohrožují kořeny, nebo jako černé skvrny na listech a květech. Pravidelná česneková zálivka si s ní však poradí. A v případě potřeby můžete použít i postřik – ten však nařeďte čistou vodou na dvojnásobný objem, jinak můžete nechtěně popálit listy, poupata a další citlivé části svých zelených svěřenců.

paličky česneku iZdroj fotografie: Freepik
Aby se vašim pokojovým rostlinám dařilo co nejlépe i během náročných zimních měsíců, musíte se o ně správně postarat – pomůže vám česnek

Přírodní prostředek proti krtkům

Tato metoda však je účinná také při odrazování krtků a hrabošů, jak píše web iRecept. „Umístění rozdrcených nebo celých stroužků česneku přímo do jejich chodeb jim pobyt na své zahradě tak znepříjemníte, že se velmi rychle odstěhují,“ potvrzuje naše čtenářka Klára N. z Hradce Králové. Já česnek kombinuji ještě s amoniakem – dohromady fungují ještě lépe.

Domácí česnekový postřik proti škůdcům – praktický návod pro všechny

Jak se o zdraví svých pokojových rostlin staráte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články