Šikovné hnojivo pro orchideje: Stačí jim dopřát česnekovou vodu a bohatě vykvetou několikrát ročně

Známý česnek není jen oblíbenou kuchyňskou přísadou – skvěle vám totiž může pomoci i při péči o pokojové orchideje.

Šikovné hnojivo pro orchideje: Stačí jim dopřát česnekovou vodu a bohatě vykvetou i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Orchideje jsou známé svou nápadnou krásou a exotickým půvabem, díky čemuž bývají mezi pěstiteli velmi oblíbené. Ovšem i když tyto květiny bývají často vnímány jako náročné na údržbu, skvěle se o ně můžete postarat i s pomocí přírodních prostředků. Jedním z těch nejlepších je podle webu  iReceptář česneková voda.

Výživná síla česneku

Česnek je nejen základem snad každé kuchyně, ale slouží také jako silný zdroj živin pro rostliny. Je obzvláště bohatý na základní prvky (dusík, fosfor a draslík), které jsou klíčové pro podporu intenzivního růstu a kvetení rostlin, jak informuje web NašeZahrada.

  • Dusík napomáhá tvorbě chlorofylu, který je nezbytný pro fotosyntézu.
  • Fosfor podporuje vývoj kořenů a květů.
  • Draslík napomáhá celkovému zdraví rostliny, zlepšuje odolnost vůči chorobám a toleranci vůči suchu.

Příprava hnojiva pro orchidej

Začněte rozdrcením několika stroužků česneku na jemnou pastu nebo prášek. Poté smíchejte rozdrcený česnek s vodou. Obecným doporučením je použít přibližně jednu čajovou lžičku česnekové pasty na litr vody – já to dělám také tak a nikdy se nic špatného nestalo. Směs nechte odstát alespoň 24 hodin, aby se živiny dobře vyplavily do vody.

Jak přivést Phalaenopsis znovu ke květu, aby vás tato orchidej potěšila květy

Dusík je pro orchideje jako sedmé z nebe: Když nechybí ve výživě, ráda se pochlubí novými květy

Použití česnekové vody

Orchideje zalévejte česnekovou vodou jednou měsíčně. Tím obohatíte půdu o živiny a posílíte přirozenou imunitu rostlin. Vyhněte se listům a květům, abyste zabránili případnému popálení nebo plísňovým infekcím,“ radí pěstitel orchidejí pan Petr M. z Lysic, který do redakce Chalupáři-Zahrádkáři poslal i svůj návod na péči o broskvoně.

Orchideje se čas od času vyskytnou snad v jakékoliv domácnosti – a to většinou jako dar. Aby vám dlouho vydržely, musíte jim dopřát správné místo iZdroj fotografie: Pixabay
Orchideje se čas od času vyskytnou snad v jakékoliv domácnosti – a to většinou jako dar. Aby vám dlouho vydržely, musíte je správně pohnojit.

Doplňková přírodní hnojiva: Pivo

Podobně jako česnek je i pivo dalším netradičním, ale účinným hnojivem, které může vaše orchideje povzbudit. Obsahuje cukry a kvasinky, které mohou zvýšit mikrobiální aktivitu v půdě, a tím zlepšit vstřebávání živin a zdraví kořenů.

  • Smíchejte jeden díl piva se čtyřmi díly vody, abyste vytvořili zředěný roztok, který je pro orchideje bezpečný.
  • Aplikujte jako zálivku každý měsíc, přičemž mezi aplikacemi střídejte zálivku čistou vodou, abyste zabránili přetížení živinami.

O další tipy pro pěstování těchto nádherných exotických květin se Chalupáři-Zahrádkáři nedávno podělili například zde.

Jaké jsou vaše triky při péči o orchideje?

Diskuze Vstoupit do diskuze
88 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články