Tyto pokojové rostliny z vás vysávají energii: Břečťanu a kapradiny se raději zbavte

Aby se vám v domácnosti vždy dobře žilo, obklopte se pozitivně působícími pokojovkami – některých se zbavte.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pokojové rostliny jsou ceněny pro svůj estetický vzhled a mnohé zdravotní účinky, které přinášejí do našich obytných prostor. Jsou známé tím, že čistí vzduch a vytvářejí harmonickou atmosféru. Existují však určité druhy, o nichž se podle webu Chronicla.znaj předpokládá, že mají poněkud zvláštní účinek – říká se o nich, že vyčerpávají vaši energii. Jde například o břečťan, orchidej, kapradí a dieffenbachii. Web Bydlení.InStory píše, že tyto běžné pokojovky mohou mít potenciálně negativní vliv na vaši pohodu a vitalitu.

Břečťan a jeho působení

Břečťan je oblíbená dekorativní rostlina, známá svými elegantními převislými šlahouny a svěžími zelenými listy. Při jejím pěstování v interiéru je však třeba být obezřetný, protože některé druhy břečťanu mohou být toxické pro lidi i zvířata. V některých kulturních tradicích se věří, že břečťan může také přitahovat problémy do osobního života.

„Učení Feng-shui říká, že břečťan, zejména kudrnaté odrůdy, může do domácnosti vnést neshody a konflikty,“ píše paní Milena H z Frenštátu pod Radhoštěm, která se tímto specifickým oborem bytové pohody intenzivně zabývá již několik let. Pokud byste se však do jeho pěstování přece jenom chtěli pustit, pak Chalupáři-Zahrádkáři popsali postup zde.

Kapradí umí vysát energii

Kapradiny jsou klasické pokojové rostliny, které jsou ceněny pro své zpeřené listy a přizpůsobivost různým podmínkám. Někteří lidé však věří, že kapradiny mají schopnost vysávat životní energii z lidí ve svém okolí. Toto přesvědčení vedlo k názoru, že delší pobyt v přítomnosti kapradin může vést k výrazné ztrátě životní energie.

Ne vždy je přítomnost pokojových rostlin tak prospěšná, jak se o ní tvrdí – lidové pověry říkají, že kapradina a břečťan škodí
Ne vždy je přítomnost pokojových rostlin tak prospěšná, jak se o ní tvrdí – lidové pověry říkají, že kapradina a břečťan škodí
iZdroj fotografie: Depositphotos

Já si tedy ničeho podobného nevšimla – kapradinu mám v kuchyni, kde bývám poměrně často. Ale je pravda, že je jenom jedna a poměrně malinká. Tak kdo ví, co by se stalo, kdyby jich bylo víc. Mimochodem, těm nejoblíbenějším druhům jsme se na našem magazínu také věnovali.

Lepší život podle Feng-šuej aneb proč je dobré mít v ložnici vždy před usínáním citron

Dieffenbachia je jedovatá

Dieffenbachie je také oblíbená pokojová rostlina, která se vyznačuje nápadně pestrými listy. A ačkoli bývá obdivována pro svůj vzhled, má pověst elementu pohlcujícího pozitivní i negativní energii. Prý také vyžaduje dieffenbachie častou energetickou výživu, což může způsobit, že se lidé v jejím okolí cítí vyčerpaní, trpí bolestmi hlavy a únavou. A podobně prý působí i některé orchideje. Nicméně je pravdou že dieffenbachie je velmi jedovatá a některé škodliviny uvolňuje i do ovzduší. Já bych ji tedy doma rozhodně nepěstovala.

Aby se vám v domácnosti vždy dobře žilo, obklopte se pozitivně působícími pokojovkami – některých se zbavte iZdroj fotografie: Depositphotos
Aby se vám v domácnosti vždy dobře žilo, obklopte se pozitivně působícími pokojovkami – některých se zbavte

Myšlenka, že některé pokojové rostliny mohou vyčerpávat energii, sice není podložena vědeckými fakty, ale nabízí poutavý pohled na průsečík zahradnictví a kulturních přesvědčení. Břečťan, kapradí, orchidej a dieffenbachie jsou jen několika příklady pokojových rostlin s údajnými vlastnostmi odčerpávání energie. Zkuste tedy ty své chvíli pozorovat – analyzujte, jak se cítíte v jejich přítomnosti a nezavrhujte hned tuto myšlenku jako nesmysl. Protože kdo ví, jestli na ní něco není?

Vypozorovali jste někdy nějaké negativní působení svých pokojových rostlin?

Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Autor článku

Markéta Kadeřábková

Do magazínu Chalupáři-Zahrádkáři pro Vás přispívám již třetím rokem, specializuji se na pokojové květiny, dekorace a zahradu. Jakékoliv připomínky mi můžete zaslat na [email protected]

Zobrazit další články