Chřadnoucí orchidej rozhodně nevypadá pěkně. Pomocí 2 komponentů ji ale můžete opět vdechnout život a svěžest.
Orchideje jsou nesmírně oblíbené pokojové rostliny, které sice mají svá specifika, ale ve výsledku jim stačí ke štěstí poměrně málo. Web ItalianFlora vyzdvihuje jejich symboliku. Věnujete-li dívce či ženě tuto čarokrásnou rostlinu, chcete jí tím naznačit lásku, eleganci, svůdnost, úctu a smyslnost. Na mě působí úplně stejným dojmem. Nesmírně vkusná pokojovka dodá i nejzapadlejšímu zákoutí šmrnc, stejně tak ale oživí i kolikrát formální a strohé prostory kanceláří či konferenčních místností. Jak je ale zachránit, když se jim přestane dařit?
Vyvážené podmínky
Tyto rostliny mají svůj původ v tropických částech zeměkoule. Od toho se odvíjí jejich nároky na stanoviště. „Svou první orchidej jsem měla na jižním okně, myslela jsem, že každá rostlina miluje světlo. Brzy ale začala chřadnout,“ napsala nám paní Helena L. z Černošic. Plné slunce je prvním kamenem úrazu. Přestože vyžaduje dostatek světla, přímé slunce jí rozhodně nesvědčí. Volte také stanoviště bez průvanu a častých teplotních změn.
Druhým velmi důležitým krokem ke krásným a zdravým rostlinám je dostatečná vlhkost, kterou vyžadují až 70%, uvádí web Rostlinky. Nemáte-li možnost postavit ji v přímém kontaktu se zvlhčovačem, doporučuji jejich okolí alespoň zvlhčovat rozprašovačem. Orchideje dají velmi výmluvně najevo, že se jim nedaří, například formou žloutnutí listů, jak Chalupáři-Zahrádkáři psali dříve. Poradíme, jak je zachránit.
Postačí PET lahev
Častou chybou je přelití orchideje, které vede k uhnívání kořenového systému. V tomto případě je potřeba urychleně zahájit záchrannou akci. Rozřízněte PET lahev napůl, potřebovat budete tu část s hrdlem. Vystelte ji vlhkým mechem, položte zde oslabenou rostlinu, které je potřeba zkrátit všechny nezdravě vypadající kořínky. I nahoru dejte vlhký mech. Už během měsíce můžete sledovat, že se kořeny obnovují a rostou nové a rostlině se začne opět dařit.
Je nutné ji zalévat, ale ne příliš mnoho, stačí pár kapek týdně. Mech výtečně drží vláhu, kterou postupně uvolňuje. Až se pokojovka zocelí, rozhodně se vyplatí vsadit na přírodní hnojiva. Chalupáři-Zahrádkáři doporučují obyčejnou rýži.