Žluté listy pokojových rostlin: S typickým problémem si poradí větrání a zvlhčovač vzduchu

Pokud listy vašich pokojových rostlin žloutnou a vám se zdá, že jste už vyloučili všechny možné příčiny, zkuste na to jít trochu jinak.

Žluté listy pokojových rostlin: S problémem si poradí větrání a zvlhčovač i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pohled na žluté listy pokojových rostlin je pro milovníky rostlin častým problémem. Ačkoli se tato potíž může vyskytovat po celý rok, v zimě se s ním obvykle potýkáme nepoměrně častěji. Hlavním viníkem je často nízká vlhkost vzduchu.

Ideální vzdušná vlhkost pro pokojovky

Většině pokojových rostlin se daří při vlhkosti vzduchu kolem 60 %, ale během topné sezóny může vlhkost vzduchu v místnosti klesnout až na 30 %. Není tedy divu, že v zimě bývají k osychání listů nebo jejich žloutnutí celkově náchylnější. Je to proto, že suchý vzduch odčerpává vlhkost z listů rostlin, což vede k jejich nevzhlednému zbarvení a případnému opadávání.

9 využití octa, o kterých jste nejspíš doteď nevěděli. Urychlí růst balkónovek a pokojovek

Řešení však není tak jednoduché, se se může na prvních pohled zdát – pouhé zvýšení četnosti zalévání totiž podle mých zkušeností ani zdaleka nestačí. Přemokření může problém ještě zhoršit a vést k hnilobě kořenů – a to především právě v zimě, kdy jsou rostliny v klidovém stavu a jejich příjem vody je omezen. Proto jsou nutné alternativní přístupy.

S vlhkostí vzduchu pomohou oblázky

Pro rostliny v malých květináčích je praktickým řešením jejich umístění do misky naplněné oblázky, keramzitovými valounky nebo mechem rašeliníkem. Navlhčením těchto materiálů lze kolem rostliny vytvořit vlhké mikroprostředí, které jí poskytne potřebnou vláhu, aniž by došlo k přemokření půdy (to je nebezpečné zejména u sukulentů, jak Chalupáři-Zahrádkáři v minulosti upozorňovali). U větších rostlin může pomoci mlžení listů 1 až 2krát denně.

Fíkus pryžodárný - žlutý list iZdroj fotografie: Depositphotos
Žluté listy rostlin mohou být způsobeny různými faktory, včetně nedostatečné vlhkosti vzduchu a špatného větrání

Pro důslednější řešení však zvažte investici do zvlhčovače vzduchu. Toto zařízení dokáže udržovat optimální úroveň vlhkosti nejen pro vaše rostliny, ale i pro vás. A taková investice se opravdu vyplatí, protože správná vlhkost vzduchu může podle webu Novinky pomáhat i vašemu zdraví (působí například jako prevence rozvoje některých infekcí).

Jak na správnou zálivku

Ovšem listy mohou žloutnout i kvůli přemíře vlhkosti. Web iDnes říká, že sedmdesát procent pokojových rostlin hyne v důsledku nadměrné péče, zejména přemokření. Dodržujte proto zásadu, která říká, že půda by měla být po zalévání vlhká, nikoliv přemokřená. To potvrzuje i paní Tatiana H. z Nové Paky. „Mezi jednotlivými zálivkami nechte půdu mírně vyschnout. Já to tak dělám a mým pokojovkám se daří skvěle.“

Listy mohou žloutnout i kvůli přemíře vlhkosti iZdroj fotografie: Depositphotos
Listy mohou žloutnout i kvůli přemíře vlhkosti

Řešení nedostatku živin

Ovšem žluté listy, a to zejména v blízkosti hlavního stonku nebo listové růžice, mohou signalizovat také nedostatek základních živin, jako je hořčík nebo zinek. V takových případech může být prospěšné přidání hnojiva, které tyto prvky obsahuje. Uvědomte si však, že žloutnutí může být také známkou nedostatku dusíku. Na štítku hnojiva zkontrolujte poměr dusíku (N), fosforu (P) a draslíku (K), který se často udává v číslech jako 4–2–2.

Tato čísla udávají poměr jednotlivých živin; rostliny obecně potřebují více dusíku než fosforu nebo draslíku. Vždy proto volte hnojivo, u kterého je první číslo představující dusík vyšší než ostatní dvě. A při žloutnutí sazenic může podle našich zkušeností pomoci i kurkuma.

Jak správně přesazovat pokojové rostliny

Jak řešíte žloutnutí pokojových rostlin vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
64 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články