Ostřílení pěstitelé orchidejí používají jako hnojivo vaječné skořápky. Ve spojení s neobvyklou ingrediencí dokáží zázraky

Orchidejím se u nás doma ne vždy daří tak, jak bychom si představovali. Leckdy pomohou jednoduché triky.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Seznamte se s užitečnými tipy od zkušených pěstitelů orchidejí, které vám pomohou optimalizovat ideální proces péče o tuto oblíbenou exotickou rostlinu. Málokdo ví, že vaječné skořápky jsou pro orchidej ideálním hnojivem a že oblíbené aloe vera může stimulovat růst spícího pupenu na květním stvolu vaší odkvetlé orchideje.

Vaječné skořápky pro orchideje

Vaječné skořápky v sobě obsahují mnoho užitečných látek. Na první místě je rozhodně třeba jmenovat uhličitan vápenatý, uhličitan hořečnatý a oxid křemičitý. Najdeme v nich však také oxid hlinitý, oxid fosforečný a mnohé opravdu důležité stopové prvky, nezbytné pro správný vývoj rostlin, a to například:

  • jód,
  • vápník,
  • hořčík,
  • železo,
  • měď,
  • draslík
  • zinek,
  • kobalt,
  • sodík,
  • mangan
  • či fosfor.

Proto se hodí jako hnojivo pro mnoho pokojových a zahradních rostlin. Ale nikdy je nedávejte k těm acidofilním, jako jsou hortenzie, rododendrony, vřesy, kapradiny a azalky. Orchidejím samotným stačí málo. Vaječné skořápky jednoduše rozdrťte na prášek a každé dva týdny nasypte malou lžičku do substrátu. Uvidíte, jak se jim bude skvěle dařit. Pro aktivaci spících květních poupat je však třeba ještě něco jiného.

Aloe vera pro více květů

I přes optimální výživu však se však ne vždy poupata orchidejí vyvíjejí tak, jak bychom si přáli. Také znáte ony spící pupeny na odkvetlých orchidejových stoncích? Pokud je chcete přivést k životu, použijte k tomu aloe vera. Větší list nakrájejte na kousky dlouhé asi 3 až 4 cm. Poté špičkou stonku propíchněte kousek aloe umístěte ho přesně tam, kde se nachází spící poupě. Měňte tento kousek každé 2 dny a obvykle už po týdnu uvidíte úžasný výsledek: na výhonku se objeví silný květní pupen s poupaty.

iZdroj fotografie: Pxfuel

Za vše mohou cenné látky obsažené v aloe jako například fosfor, draslík, vitamíny A, E, C a vitamíny skupiny B. Největší účinek je však v tomto ohledu připisován kyselině salicylové, což je mimo jiné i přírodní antibiotikum. Aloe pak pomáhá rovněž udržovat optimální vlhkost v místě spícího pupenu, což ho pomůže probudit. Jakmile se poupě objeví, starejte se o orchidej jako obvykle a uvidíte, že vám brzy vykvete.

Dejte orchideji vše, co potřebuje

Pro svou spokojenost potřebuje tato květina mimo jiné stanoviště s rozptýleným světlem, teploty okolo 20 °C ve dne a 15 °C v noci, přesazení každé 2 až 3 roky, pravidelnou zálivku vždy po vyschnutí substrátu (alespoň jednou týdně), vzdušnou vlhkost pohybující se v ideálním případě kolem 60 až 80 % a samozřejmě také dostatečně propustný substrát. Ten by se měl skládat např. např. z borové kůry, kokosových čipsů, rašeliny apod.).

Naučte se, jak správně seříznout květní stvol u své orchideje, aby opět vykvetla

Jak jste si s pomalým růstem nebo absencí kvetení u orchidejí poradili vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články