Ničí vlhkost a chrání před plísní v bytě: Pokojové rostliny, které se za každou cenu vyplatí mít doma – stačí koupit jen jednu

Plísně mohou být v domácnosti velkým problémem – s jejich eliminací vám mohou pomoci vhodné pokojové rostliny.

i Zdroj fotografie: Depositphotos / Christopher Hollis / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Existuje několik pokojových rostlin, které jsou schopny do svých listů absorbovat přebytečnou vlhkost a jak bonus z nich uvolňují i látky, které bojují proti plísním a dalším patogenům v domácnosti. Jde o užitečné silice, které sice lidé ve vzduchu obvykle nezaznamenají, ovšem patogeny skutečně ničí. A které z nich si pozvat do domácnosti? Vsaďte na ty, které se pěstují opravdu snadno: zelenec chocholičnatý (Chlorophytum comosum), lopatkovec (Spathiphyllum) neboli toulcovka, ledviník (Nephrolepsis) a kykatka (Tillandsia).

Jak pěstovat zelenec doma

Pokud chcete pěstovat zelenec tak, aby se mu opravdu dobře dařilo, musíte dodržet některé specifické podmínky. Vyberte si vhodné místo pro pěstování s dostatkem světla a tepla. Do květináče použijte kvalitní substrát a přidejte do něj živiny pro lepší růst. Nezapomeňte na pravidelnou zálivku aplikovanou tak, aby půda zůstávala vlhká. Starší rostliny přihnojujte během vegetační sezóny jednou za týden, aby byly silné a zdravé.

Jak pěstovat lopatkovec alias Spathiphyllum

Spathiphyllum je na pěstování opravdu nenáročné. Vyžaduje dostatek světla, ale nesnáší přímé slunce – to by mu totiž mohlo popálit listy. Pamatujte si také, že potřebuje pravidelnou zálivku, ale nesmí stát ve vodě. Zalévejte ho proto až ve chvíli, kdy je povrch půdy suchý. Ideální teplota pro jeho pěstování se pak pohybuje v rozmezí 18 až 27°C.

4 pokojové rostliny, které eliminují vlhkost iZdroj fotografie: Pixabay

Nephrolepsis alias bostonská kapradina

Této kapradině se bude nejlépe dařit na místě s dostatkem světla, ale bez přímého slunce. Potřebuje neustále vlhký substrát a pravidelné zalévání. Je vhodné ji také pravidelně zvlhčovat rosením nebo umístit květináč na misku s vodou a kamínky. Přesazování se provádí obvykle jednou za rok, a to vždy v období růstu. Plísně však pomohou eliminovat i jiné druhy kapradin. Jde například o:

  • srpovici (Cyrtomium falcatum)
  • parožnatku (Platycerium)
  • žebrovici hrbatou (Blechnum gibbum)
  • netík (Adiantum tenerum, Adiantum radianum)
  • peleu (Pellaea rotundifolia)
  • sleziník hnízdovitý (Asplenium nidus)

Jak pěstovat nenáročnou tilandsii

Tillandsie, též známé jako kykatky, mohou být pěstovány bez půdy. Potřebují pouze vlhkost a světlo. Proto tuto rostlinu pěstujte na vzdušném místě s dostatkem světla (ale bez přímého slunce) a jednou týdně ji namočte do vody asi na 1 až 2 hodiny. Během týdne ji také pravidelně roste, aby zůstala vlhká. V zimě však frekvenci zavlažování snižte, aby nedocházelo k hnilobě.

4 pokojové rostliny, které eliminují vlhkost iZdroj fotografie: Depositphotos

Další rostliny, které bojují proti plísním

Všechny výše zmíněné druhy jsou velmi vhodné pro pěstování v ložnici, v níž dokážou zajistit opravdu zdravé ovzduší. A totéž platí i pro tyto druhy:

  • levandule lékařská (Lavandula angustifolia)
  • anturie (Anthuria)
  • dračinec vroubený (Dracaena marginata)
  • břečťan popínavý (Hedera helix)
  • africká kopřiva alias pochvatec (Coleus)

Jak proti plísním v domácnosti bojujete vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
70 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články