Léto bez komárů? Snadno uskutečnitelný sen. Kdo si pozve domů alespoň 1 ze sedmi oblíbených rostlin, navždy zamezí návštěvám otravného hmyzu

Pořiďte si domů šikovné rostliny, které odpuzují hmyz a komáry. Vaše parapety vás tak okamžitě ochrání před nevítanou invazí.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Existuje celá řada bylin, které z vaší domácnosti odkážou vypudit nepříjemný hmyz. Pokud si je zasadíte do květináče a budete pěstovat na parapetu, nebudete už nikdy muset kupovat mucholapky nebo repelenty. Vaši zelení přátelé se o hmyz postarají za vás.

1. Meduňka proti hmyzu

Meduňka lékařská (Melissa officinalis) se pyšní listy s vůní citronu s nádechem máty, což by nemělo být překvapením, protože patří právě mezi hluchavkovité, kam se řadí i máty. Nejen, že nabízí mnoho léčivých vlastností, ale také skvěle odhání komáry a další hmyz a zároveň přitahuje důležité opylovače, jako jsou motýli a včely. Jako rychlý repelent stačí rozdrtit hrst listů v ruce a natřít je na odhalenou pokožku nebo s nimi pomazat rámy oken.

2. Hmyz vyžene i šanta

Šanta zkřížená (Nepeta × faassenii) doma poroste poměrně ochotně. Navíc obsahuje přírodní chemikálii známou jako nepetalakton, která funguje jako repelent proti hmyzu (a zároveň přitahuje kočky).

3. Uplatní se i bazalka

Pokud vám na parapetu roste bazalka pravá (Ocimum basilicum) nebo nějaká její příbuzná, můžete si gratulovat. Je totiž vynikajícím přírodním repelentem proti hmyzu, který vydává vůni, aniž byste museli drtit její listy.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Kromě bazalky pravé vám na parapetu skvěle poroste i:

  • bazalka posvátná (Ocimum sanctum)
  • thajská bazalka (Ocimum basilicum var. thyrsiflora)
  • bazalka americká (Ocimum americanum), což je léčivka.

4. Pomůže i levandule

Nejlépe hmyz zahání levandule úzkolistá (Lavandula angustifolia). Většina z nás miluje vůni levandule, ale jen málokdo si uvědomuje, že také skvěle navozuje relaxační a uklidňující pocity a odhání komáry a další hmyz. Ze všeho nejlépe ji využijete, když ji vysadíte na zahradě nebo v květináčích poblíž dveří, oken apod.

5. Vyžeňte hmyz mátou

Máta peprná (Mentha × piperita) a další máty mohou sloužit jako přírodní insekticid k odpuzování komárů. Dokonce je prokázáno, že larvy komárů uhynuly do 24 hodin poté, co byly vystaveny roztoku mátového oleje a vody.

iZdroj fotografie: Depositphotos

6. Rozmarýn alias šalvěj rozmarýna

Šalvěj rozmarýna (Rosmarinus officinalis) se nejčastěji používá k ochucení pokrmů, ale může také sloužit jako vynikající repelent. A pomůže vám i u venkovního ohniště. Stačí do plamenů vhodit trs suchých větviček. Aroma, které rozmarýn vydává, je dostatečně silné a nepříjemné, takže hmyz udrží na dlouhou dobu pryč.

7. Pelargónie odpuzují hmyz

Nejúčinnější jsou v tomto ohledu vonné muškáty jejichž listy vynikají vůní citronu. Aby se jim dařilo a dobře rostly, preferují teplé, slunečné a suché místo. Lze je pěstovat i v květináčích doma na parapetu, ale jen za předpokladu, že je často seřezáváte a vydatně hnojíte.

Citronová tráva není tak účinná

Citronová tráva, citronela (Cymbopogon citratus) se také často uvádí jako účinný prostředek proti hmyzu. Ve skutečnosti však funguje jen éterický olej, rostlina jako taková ne. Místo ní si raději proti nežádoucím návštěvníkům pořiďte rýmovník (Plectranthus amboinicus), zvaný také mexický eukalyptus či kubánské oregano.

Jak bojujete proti hmyzu v domácnosti vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
143 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články