Kousek alobalu udělá rostlinám opravdu cennou službu. Při chytrém využití stačí i centimetrový proužek

Obyčejný alobal, který lze nalézt v každé kuchyni, se skvěle hodí i při péči o pokojové rostliny. Nahradí několik šikovných pomocníků.

i Zdroj fotografie: Depositphotos / Freepik
                   

Docela obyčejný alobal vám může při pěstování rostlin udělat opravdu velkou službu. Pokud ho totiž použijete chytře, zajistí jim dostatek světla, případně je může ochránit i před predátory. Existuje několik triků, které se vyplatí osvojit a využijete při nich i ten nejmenší kousek tohoto nezbytného kuchyňského pomocníka. Můžete tak pomoci semínkům s lepším startem do života, nebo se zbavit obtížných opeřených či čtyřnohých návštěvníků.

Alobal jako zdroj světla

Začíná období výsevu nejrůznějších rostlin a právě tady vám může skvěle pomoci právě alobal. Stačí z něj vyrobit zábranu, kterou postavíte za květináče se semínky tak, aby odrážela sluneční světlo přicházející zvenčí. Tím poskytnete rostlinkám o něco více slunečních paprsků, takže porostou rychleji a nebudou se vytahovat. Někdy se v tomto případě uvádí, že alobal k nim odrazí i teplo, to však pravda není. Nicméně i „pouhý“ dostatek světla rozhodně není k zahození.

Vyžeňte z balkonu ptáky

Od jarních měsíců je možné vyseté rostliny pomalu otužovat na balóně. Současné zimy už totiž nejsou ani zdaleka tím, čím bývaly dříve. Aby vám však nové semenáčky nezničili nevítaní ptačí návštěvníci, můžete k jejich ochraně také použít alobal. Ptáci se totiž lesklé plochy alobalu bojí. A nelíbí se jim ani jejich zvuk. Pokud z něj tedy nastříháte několik dlouhých centimetrových proužků a pověsíte je tam, kde se do nich bude moci opřít proudící vzduch, pak ptáky ze svého balkonu vyženete.

Kousek alobalu může rostlinám udělat opravdu cennou službu iZdroj fotografie: Depositphotos

Alobal proti dotěrným hlodavcům

A platí to i pro nejrůznější hlodavce, kteří by k vám chtěli proniknout například přes přízemní terasu. U nich je vhodné vsadit i na některé bylinky, které je spolehlivě odpudí. Patří mezi ně například:

  • oleandr,
  • citron,
  • levandule
  • divizna,
  • heřmánek,
  • máta,
  • sušené květy třezalky,
  • zelené listy rajčat
  • a vratič.

Velmi se osvědčuje také bazalka, je však třeba vybrat tu se správnou vůní, které nežádoucí návštěvníky spolehlivě odežene. Vybírejte proto kultivary jako:

  • ‚Thai Basilikum‘ s výrazným aroma lékořice
  • ‚Cinamonette‘ se sladkou chutí a vtíravou vůní skořice a anýzu
  • citronovou bazalku (Ocimum x citriodorum)
  • Ocimum selloi ‚Green Pepper‘ – pikantní bazalku s vůní zeleného pepře
  • kultivar ‚Genovese‘ s mnohem silnější vůní než má klasická bazalka
Kousek alobalu může rostlinám udělat opravdu cennou službu iZdroj fotografie: Depositphotos

Ochrana proti okusu zvěří

Ovšem alobal se skvěle uplatní i při péči o zahradu. Zejména v zimě ji mohou navštěvovat divoce žijící zvířata, která ohlodávají kmeny stromů, a tím je vlastně ničí. Jde zejména o zajíce nebo srnky. Pokud ji v tom chcete zabránit, musíte se na tuto eventualitu připravit včas. S dostatečným předstihem proto omotejte spodní část kmenů právě alobalem. Musíte ho připevnit provázkem nebo lepicí páskou. Pokud to uděláte správně, zaručí vám tento nenápadný trik spolehlivou ochranu dřevin po celou zimu.

Jakými netradičními způsoby používáte alobal vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
75 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články