Rýže obsahuje enzymy a škroby, které mohou pomoci zmírnit tvrdost vody a zlepšit měkkost a hebkost tkanin. Používá se snadno.
Rýžová voda pomáhá změkčit tkaniny a může zvýšit jejich jemnost. Jde také o šetrnou volbu pro životní prostředí. Pro přípravu rýžové vody můžete zvolit dva způsoby. První zahrnuje použití vody z vařené rýže (bez soli nebo dalších přísad). Druhá metoda spočívá v její výrobě bez nutnosti vaření této obiloviny. Stačí jemně rozemlít dvě polévkové lžíce rýže na prášek, poté ji namočit do šálku vody na nejméně 10 minut, a nakonec scedit přes síto.
Jak používat rýži při praní
Začněte tím, že všechny textilie vložíte do bubnu pračky, nejlépe roztříděné podle barev, abyste zabránili případnému zaprání. Poté přidejte přímo do bubnu hrst jedlé sody. A místo aviváže nalijte rýžovou vodu (4 lžíce stačí). Nakonec nasypte svůj oblíbený prací prášek. Nemáte rádi rýži? Pak místo aviváže nalijte do pračky půl šálku octa (nebojte se, po vyprání nezanechá žádný zápach), jak radí web iReceptář. A těm, kteří touží po příjemně voňavých ručnících, doporučujeme přidat k octu ještě několik kapek esenciálního oleje.
Spusťte prací cyklus nejlépe při teplotě 60 stupňů Celsia, tehdy totiž soda i rýže působí nejlépe. Po vyprání budou vaše textilie měkké a čisté – však uvidíte sami. „Přestože rýžovou vodu lze přidávat do každé dávky prádla, vynikne zejména při praní ložního prádla, košil a ručníků. Tam rozdíl poznáte určitě,“ radí čtenářka Jarka N. z Klokočné. A já doplním, že mně se tento prostředek osvědčuje i na hedvábí a jiné jemné tkaniny.
Rýžová voda a škrobení prádla
Ale rýže má i další využití. Skvěle například zvládá škrobení oděvů – to spočívá v ponoření vyprané látky do rýžové vody a jejím vysušení na slunečním světle. Tento jednoduchý prostředek omlazuje zejména bavlněné oděvy, které jsou pevnější, pružnější a lépe si udržují barvy.
Na odolné skvrny funguje mýdlo
A co dělat, když tyto domácí prací prostředky nepomohou? Pak web Kupi doporučuje marseillské mýdlo. Jednoduše skvrny potřete mýdlem (nebo vložte do pračky dvě lžíce nastrouhaného mýdla, nejlépe vloženého do ponožky – jinak by vás mohly na oblečení čekat nepříjemné skvrny) a vše vyperte (prací program volte podle typu a barvy tkaniny). Získáte tak ekologickou alternativu k tradičním pracím práškům, která navíc jako bonus oživuje tkaniny (a to bez negativního ovlivnění jejich kvality). Jakmile to jednou vyzkoušíte, už nikdy nepoužijete nic jiného.
A hodit by se vám mohla i jedlá soda v kombinaci s octem a solí (prádlo dokonale vybělí) nebo třeba esenciální oleje. O obojím již Chalupáři-Zahrádkáři psali.