Pokud vás stále trápí nevzhledné usazeniny vodovodního kamene na kovových armaturách, vyzkoušejte jednoduchou aplikaci oleje.
Udržet koupelnu bez poskvrny a lesku může být docela náročné. Nejnáročnější na zvládnutí bývají problémy s vodním kamenem a mýdlovými usazeninami. Chemie na ně obvykle pomůže jen krátkodobě – mnohem účinnější bývá levný zázrak v podobě tělového oleje.
Tělový olej pro zářivý lesk
Překvapivou, ale účinnou metodou, jak obnovit lesk koupelnového vybavení, je použití tělového oleje. Tělový olej, který se často používá k péči o pokožku, může sloužit i jako čisticí prostředek, který na povrchu vytvoří ochrannou vrstvu a zabrání usazování vodního kamene a mýdlových usazenin.
- Navlhčete vatový tampon nebo papírový ručník kosmetickým tělovým olejem.
- Poté jím jemně potřete koupelnové a kuchyňské baterie.
- Po aplikaci vyleštěte povrchy čistým, suchým hadříkem (na opravdu odolné nánosy pak web iReceptář doporučuje pemzu).
- Olej nejen odstraní skvrny od vody a skvrny, ale také zanechá lesklý a zářivý povrch.
Navíc aplikovaná vrstva oleje působí jako bariéra a zabraňuje tvorbě nového vodního kamene a mýdlových usazenin. V redakci jsme tento postup vyzkoušeli a podle našich zkušenostní je třeba celou proceduru opakovat asi jednou do měsíce, častěji to opravdu není třeba. Krása této metody tedy spočívá nejenom v její jednoduchosti, ale i ve dvojí funkci tělového oleje. Nejenže čistí, ale zanechává po sobě i ochrannou vrstvu, která zajišťuje, že povrchy zůstanou čisté a lesklé po delší dobu. A klidně vám stačí ten nejlevnější z drogerie.
Řešení vodního kamene v toaletní míse
Ale vodní kámen se netvoří jen na armaturách – naopak, mnohem věštím problémem bývá v záchodové míse. Jeho hnědé usazeniny jsou nejen nevábné na pohled, ale také se v nich mohou množit bakterie. A jak na něj? Web Blesk doporučuje ocet.
- Před odchodem do práce nebo do postele nalijte do záchodové mísy litr kuchyňského octa.
- Nechte ocet působit po celý den nebo přes noc.
- Po návratu nebo druhý den ráno mísu důkladně vydrhněte záchodovou štětkou. Kyselá povaha octa pomáhá rozpouštět vodní kámen a usnadňuje jeho odstranění.
Na vodní kámen v toaletě pak Chalupáři-Zahrádkáři doporučují peroxid s alkoholem a na ocet nedají dopustit při čištění sprchové hlavice.
Kyselina chlorovodíková na odolné skvrny
V případě extrémně odolného vodního kamene vám však toto domácí řešení stačit nemusí, a proto naše čtenářka Eva G. z Nové Paky doporučuje kyselinu chlorovodíkovou. „Roztok kyseliny opatrně nalijte do mísy a dbejte na ochranu pokožky a očí. Poté nechte kyselinu krátce působit, aby nedošlo k poškození mísy a vše nakonec důkladně vydrhněte záchodovou štětkou. Spláchněte, abyste zbytky opláchli, a máte hotovo.“