Baterie se bude jen lesknout, vodní kámen odstraní tělový olej

Pokud vás stále trápí nevzhledné usazeniny vodovodního kamene na kovových armaturách, vyzkoušejte jednoduchou aplikaci oleje.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Udržet koupelnu bez poskvrny a lesku může být docela náročné. Nejnáročnější na zvládnutí bývají problémy s vodním kamenem a mýdlovými usazeninami. Chemie na ně obvykle pomůže jen krátkodobě – mnohem účinnější bývá levný zázrak v podobě tělového oleje.

Tělový olej pro zářivý lesk

Překvapivou, ale účinnou metodou, jak obnovit lesk koupelnového vybavení, je použití tělového oleje. Tělový olej, který se často používá k péči o pokožku, může sloužit i jako čisticí prostředek, který na povrchu vytvoří ochrannou vrstvu a zabrání usazování vodního kamene a mýdlových usazenin.

  • Navlhčete vatový tampon nebo papírový ručník kosmetickým tělovým olejem.
  • Poté jím jemně potřete koupelnové a kuchyňské baterie.
  • Po aplikaci vyleštěte povrchy čistým, suchým hadříkem (na opravdu odolné nánosy pak web iReceptář doporučuje pemzu).
  • Olej nejen odstraní skvrny od vody a skvrny, ale také zanechá lesklý a zářivý povrch.

Navíc aplikovaná vrstva oleje působí jako bariéra a zabraňuje tvorbě nového vodního kamene a mýdlových usazenin. V redakci jsme tento postup vyzkoušeli a podle našich zkušenostní je třeba celou proceduru opakovat asi jednou do měsíce, častěji to opravdu není třeba. Krása této metody tedy spočívá nejenom v její jednoduchosti, ale i ve dvojí funkci tělového oleje. Nejenže čistí, ale zanechává po sobě i ochrannou vrstvu, která zajišťuje, že povrchy zůstanou čisté a lesklé po delší dobu. A klidně vám stačí ten nejlevnější z drogerie.

Řešení vodního kamene v toaletní míse

Ale vodní kámen se netvoří jen na armaturách – naopak, mnohem věštím problémem bývá v záchodové míse. Jeho hnědé usazeniny jsou nejen nevábné na pohled, ale také se v nich mohou množit bakterie. A jak na něj? Web Blesk doporučuje ocet.

  • Před odchodem do práce nebo do postele nalijte do záchodové mísy litr kuchyňského octa.
  • Nechte ocet působit po celý den nebo přes noc.
  • Po návratu nebo druhý den ráno mísu důkladně vydrhněte záchodovou štětkou. Kyselá povaha octa pomáhá rozpouštět vodní kámen a usnadňuje jeho odstranění.

Na vodní kámen v toaletě pak Chalupáři-Zahrádkáři doporučují peroxid s alkoholem a na ocet nedají dopustit při čištění sprchové hlavice.

Aby vám vodní kámen nenadělal v koupelně více vrásek, než je nezbytně třeba, vsaďte na jeho šikovné odstranění domácími prostředky. iZdroj fotografie: Depositphotos
Aby vám vodní kámen nenadělal v koupelně více vrásek, než je nezbytně třeba, vsaďte na jeho šikovné odstranění domácími prostředky

Kyselina chlorovodíková na odolné skvrny

V případě extrémně odolného vodního kamene vám však toto domácí řešení stačit nemusí, a proto naše čtenářka Eva G. z Nové Paky doporučuje kyselinu chlorovodíkovou. „Roztok kyseliny opatrně nalijte do mísy a dbejte na ochranu pokožky a očí. Poté nechte kyselinu krátce působit, aby nedošlo k poškození mísy a vše nakonec důkladně vydrhněte záchodovou štětkou. Spláchněte, abyste zbytky opláchli, a máte hotovo.“

Jak na vodní kámen pomocní kyseliny

Jaké jsou vaše osvědčené metody pro odstraňování vodního kamene?

Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články