Bramborová voda pomáhá podpořit růst rostlin tím, že obohacuje půdu o důležité živiny, ale je také překvapivě účinnou zbraní proti úpornému plevelu.
Při vaření brambor se do vody vyluhují některé živiny a vzniká tekutina bohatá na klíčové minerály, jako je fosfor, železo, draslík a hořčík, jak píše web AskTeamClean. Tyto živiny jsou nezbytné pro zdraví rostlin, přispívají k silným kořenům, živému růstu a zvýšené produkci květů.
Jak voda z brambor vyživí rostliny
Každá z těchto složek má totiž v organismu rostlin specifické funkce. A začnou-li působit dohromady, příjemně vás překvapí.
- Železo pomáhá při tvorbě chlorofylu, zeleného barviva v rostlinách, které je zodpovědné za fotosyntézu.
- Fosfor podle stránek Greg podporuje zdravý vývoj kořenů a stimuluje růst květů a plodů.
- Draslík zlepšuje celkový zdravotní stav rostlin tím, že zvyšuje jejich odolnost vůči chorobám.
- Hořčík je nezbytný pro činnost enzymů a produkci energie a podporuje bujnou vegetaci.
Zaléváním rostlin bramborovou vodou jim v podstatě dodáváte živiny podobné přírodnímu hnojivu. A co je na tom nejlepší? Je to zcela zdarma, ekologické a využijete tak vedlejší produkt, který byste jinak vyhodili.
Když hnojit, tak bez soli
Než začnete sbírat vodu z brambor, musí zaznít jedna zásadní poznámka: nepoužívejte sůl. Ta totiž může rostlinám uškodit, způsobit jejich dehydrataci a potenciálně je zabít. Před zálivkou ji nemusíte nijak ředit, jen ji nechte vychladnout.
Voda z brambor: účinný prostředek na hubení plevele
S bojem proti plevelům se potýká každý zahrádkář. Na výběr je sice spousta komerčních přípravků, ale mnohé z nich obsahují škodlivé chemikálie, které mohou ovlivnit nejen vaše rostliny, ale i okolní ekosystém. Bramborová voda nabízí přírodní, a tak trochu kutilské řešení tohoto problému. Stačí ji na plevel vylít ještě horkou. A proč to funguje?
- Vysoká teplota vody plevel spálí, což způsobí jeho uvadnutí a odumření. To je účinné zejména na viditelné, nadzemní části rostlin.
- Škrob z brambor ucpe póry případných přeživších listů a zablokuje jejich schopnost přijímat vzduch a živiny. Ošetřené rostliny už tedy znovu určitě nevyrostou.
A skvěle vám s plevelem může pomoci i docela obyčejná sůl, jak už Chalupáři-Zahrádkáři radili.