Pokud nemáte po ruce brousek na nože, můžete svým kuchyňským pomocníkům snadno vrátit ostrost i tím, co najdete doma.
Broušení nožů a nůžek nemusí být nákladné ani technicky náročné. Jak nám dokázali naši dědečkové, někdy může být klíčem k obnovení perfektního ostří třeba i obyčejný keramický hrnek, jak radí web iReceptář, který stejný postup doporučuje i pro nůžky.
Metoda keramického hrnku
Dno mnoha keramických hrnků, kde se již glazura opotřebovala a odhalila hrubý keramický materiál, je vynikajícím povrchem pro broušení ostří nožů. Tento neglazovaný kroužek totiž může fungovat podobně jako brusný kámen. A co víc – některé hrnky ho mají záměrně (jde hlavně o ty staršího typu). Jak postupovat při broušení? Je to snadné. Nejprve se ujistěte se, že jsou hrnek i nůž čisté, aby se na ostří nepřenášely nečistoty.
Poté jednoduše podržte nůž v úhlu 10-20 stupňů vzhledem k povrchu hrnku. Jemným tlakem přejíždějte jeho ostřím po drsném povrchu hrnku od základny nože ke špičce. Tento postup opakujte asi 5 až 10krát na každé straně čepele. Nakonec pečlivě zkontrolujte ostrost nože a v případě potřeby vše opakujte, dokud nedosáhnete požadované úrovně ostrosti. A podobně je možné podle návodu z webu iPrima použít dno keramického nebo kovového hrnce.
Další tipy na broušení nožů v domácnosti
Kromě keramického hrnku lze využít i další předměty z domácnosti, které vám pomohou udržet ostří dokonale ostré:
- Skleněná láhev: Může sloužit k podobnému účelu jako keramický hrnek – nůž opět brousíme o dno.
- Smirkový papír: Použít lze i jemný smirkový papír. Upevněte ho na rovnou plochu a použijte stejně jako brusný kámen.
- Kožený řemen: Po nabroušení můžete ostří zjemnit přejetím po starém koženém řemenu, podobně jako u holiče.
A ještě jedna rada na závěr – nože myjte ručně teplou vodou s jemným mycím prostředkem a ihned je osušte, abyste zabránili korozi. Myčka je může poškodit. Vyzkoušet můžete i návod na rychlé nabroušení starého struhadla, o kterém Chalupáři-Zahrádkáři také psali.