Byliny pro diabetiky: tyto čaje způsobí, že se hladina vašeho krevního cukru vrátí do běžných hodnot

                   

Cukrovka je dnes považována za jeden z nejčastějších civilizačních nemocí a není tedy divu, že hodnoty krevního cukru bývají o ordinacích lékařů hojně sledovány. Pokud se tedy i vaše hodnoty blíží limitní hranici nebo ji dokonce překročily, můžete vsadit na sílu vhodných bylin, které se o tuto nepříjemnost postarají za vás.

Jaké bylinky použít na cukrovku

Seznam, je poměrně dlouhý, ale pokud s fytoterapií začínáte, pamatujte si, že nejlépe obvykle působí ty, které si vykytují na místě, kde aktuálně žijete. Jinými slovy – žádné exotika, ale vhodné domácí druhy. Může jít například o:

  • jestřabina lékařská (Galega officinalis)
  • gymnéma lesní (Gymnema sylvestre)
  • heřmánek pravý (Matricaria chamomilla)
  • pýr plazivý (Elytrigia repens)
  • fazol obecný (Phaseolus vulgaris)
  • jetel plazivý (Trifolium repens)
  • petržel (Petroselinum)
  • čajovník čínský (Camelia sinensis)
  • jitrocel vejčitý (Plantago ovata)
  • pelyněk estragon (Artemisia dracunculus)
  • moruše bílá (Morus alba)
  • ženšen pravý (Panax ginseng)
iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Vsadit můžete i na nejrůznější směsi bylinek, které dohromady působí v synergii. Jinými slovy – lepších účinků dosáhnete, pokud je používáte zároveň, než kdybyste si střídavě dopřávali každou zvlášť.

Čaj z moruše na cukrovku

Velmi dobrým pomocníkem je kupříkladu moruše bílá (Morus alba). Budete potřebovat sušené listy, které lze pro větší účinek smíchat ještě s mletým ženšenem pravým (Panax ginseng). A to v poměru jedné lžičky morušových listů a polovičního množství ženšenu. Přelijte šálkem horké vody a nechte 10 minut louhovat. Pijte 3x denně vždy před jídlem.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Čaj pro diabetiky z pýru

Další oblíbenou a tentokrát už ryze evropskou bylinkou je pýr plazivý (Elytrigia repens). Budete potřebovat kořeny. Obvykle není problém ho nasbírat a nasušit na zahradě, protože jde o úporný plevel, ale sehnat se dá i v lékárně nebo ve specializovaném obchodě s bylinkami. Jednu lžicí sušených kořenů zalijte šálkem horké vody a opět nechte 10 minut vylouhovat. Pijte dvakrát denně a to po dobu dvou až tří týdnů.

Zelený čaj na cukrovku

Pokud však bylinkám příliš nefandíte, pak zkrátka a dobře vsaďte na obyčejný sypaný čaj z listů čajovníku čínského (Camelia sinensis). Může být černý i zelený. A jaké účinky nabízí? Pravidelné pití zeleného čaje snižuje zánět v těle a upravuje hladinu cukru v krvi. Bioaktivní sloučenina epigalokatechin galát (EGCG) také podporuje vstřebávání glukózy do buněk kosterního svalstva, čímž celkově snižuje její hladinu v krvi. Doporučuje se pít 2-3 šálky zeleného čaje denně.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Podobně je na tom i černý čaj, jež bývá při kvalitním zpracování doslova prospěšnými rostlinnými sloučeninami. Jde především o theflaviny a thearubiginy, jež se pyšní především silnými antioxidačními a protizánětlivými účinky a jedním dechem také snižují hladinu cukru. Konzumace černého čaje také účinně pomáhá udržovat hladinu glukózy v krvi pod kontrolou. Pro tento účel je vhodné vypít přibližně 3 šálky černého čaje denně.

Heřmánkový čaj nastartuje metabolismus

Jde o jednu z nejznámějších a nejprověřenějších bylinek. Obvykle však heřmánek pravý (Matricaria chamomilla) používáme na nachlazení a netušíme, že se může podílet i na regulaci hladiny cukru v krvi. A to jednoduše proto, že pomáhá zrychlovat náš metabolismus. Také se pyšní skvělými protizánětlivými a antioxidačními vlastnostmi, eliminuje oxidační stres a pomáhá při hubnutí.

Už jste někdy řešili problém s vysokou hodnotou krevního cukru nebo se vám tato potíž zatím vyhnula obloukem?

Naučte se, jak si připravit zelený čaj tak, aby si zachoval všechny prospěšné látky
Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články