Pět bylinek, které ochrání vaši dýchací soustavu před viry a chřipkou. Pomůžou ve formě babského čaje i sirupu

                   

Nachlazení, rýma a další nemoci dýchacích cest jsou vždy velkým problémem, obzvlášť teď s nástupem podzimu a zimy. Může se tak stát, že utratíte velké množství peněz v lékárnách, ale zakoupené léky ani nebudou fungovat. Existuje přitom tolik bylinek, které vám účinně pomohou, a nemusíte je ani kupovat, když stihnete termín jejich sběru.  

Jablečníková nať ihned vyléčí nachlazení 

Jablečník (Marrubium) je bylinka z čeledi hluchavkovitých s obsahem mnoha látek prospěšných pro lidský organismus. Patří mezi ně:  

  • hořčiny (marubin),  
  • třísloviny, 
  • silice, 
  • saponiny, 
  • slizy,  
  • vosky. 
iZdroj fotografie: Unsplash

Díky tomuto složení je jablečník výborným řešením při léčbě nachlazení ve formě čaje. Ten se připravuje ze sušené natě nasbírané během letních měsíců. Dvě lžičky sušiny zalejte 250 ml vody a můžete podávat.  

Řebříček vyléčí i zácpu 

Řebříček (Achillea) je zázračná vytrvalá bylina z čeledi hvězdnicovitých. Mezi jeho léčivé účinky patří podpora funkce dýchacích a močových cest a trávení, léčba zácpy a srovnání nepravidelné menstruace. Sběr natě můžete provádět i v podzimních měsících, nejlépe v poledních hodinách. Seřezávejte rostliny přibližně 10 cm nad zemí. Pro přípravu čaje použijte jednu čajovou lžičku sušeného řebříčku, kterou zalijte 250 ml vody. Tuto bylinku můžete kombinovat s třezalkou, rozmarýnem nebo mátou. 

Připravte si sirup z jitrocele 

Jitrocel (Plantago) vám pomůže nejen při nachlazení, ale také při zánětech močových cest. Z jeho sušených listů si můžete uvařit čaj a z čerstvých sirup, který je opravdu jednoduchý na přípravu. Nachystejte si: 

  • 2 hrsti jitrocelových listů, 
  • hrníček medu, 
  • 100 ml vody. 
iZdroj fotografie: Unsplash

Listy rozmixujte nebo najemno nasekejte a smíchejte s ostatními ingrediencemi. Poté vše vařte na mírném plameni, nechte vychladnout a sceďte. Hotový výrobek skladujte v lednici. 

Nachlazení vyléčí i psí ocas 

Divizna (Verbascum) je výborným léčitelem při zánětu průdušek (bronchitidě), zápalu plic a zahlenění. Znát ji můžete pod mnoha lidovými názvy, např. psí ocas, pochodňová květina nebo fousáč. Pokud si chcete pochutnat na čaji z divizny, musíte její květy důkladně přecedit. Obsahují totiž jemné chloupky, které by vám mohly nepříjemně podráždit sliznici.  

Heřmánkový čaj můžete i kloktat 

Heřmánek (Matricaria) je všem známá bylinka z čeledi hvězdnicovitých. Jeho květní úbory obsahují éterické oleje, kumarin, flavonoidy a slizy. Díky těmto látkám květy nabývají mnoha léčivých účinků. Pomáhají např. při nachlazení, nespavosti, stresu, bolestech žaludku, průjmu a únavě očí. Heřmánkový čaj můžete použít jak vnitřně, tak zevně (pro kloktání nebo inhalaci).  

Při nemocech dýchacích cest vám pomůže i sirup z bezových květů. Už jste vyzkoušeli jeho sladkou chuť?

Máte také nasušené své oblíbené bylinky na zimu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
91 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články