Nachlazení, rýma a další nemoci dýchacích cest jsou vždy velkým problémem, obzvlášť teď s nástupem podzimu a zimy. Může se tak stát, že utratíte velké množství peněz v lékárnách, ale zakoupené léky ani nebudou fungovat. Existuje přitom tolik bylinek, které vám účinně pomohou, a nemusíte je ani kupovat, když stihnete termín jejich sběru.
Jablečníková nať ihned vyléčí nachlazení
Jablečník (Marrubium) je bylinka z čeledi hluchavkovitých s obsahem mnoha látek prospěšných pro lidský organismus. Patří mezi ně:
- hořčiny (marubin),
- třísloviny,
- silice,
- saponiny,
- slizy,
- vosky.
Díky tomuto složení je jablečník výborným řešením při léčbě nachlazení ve formě čaje. Ten se připravuje ze sušené natě nasbírané během letních měsíců. Dvě lžičky sušiny zalejte 250 ml vody a můžete podávat.
Řebříček vyléčí i zácpu
Řebříček (Achillea) je zázračná vytrvalá bylina z čeledi hvězdnicovitých. Mezi jeho léčivé účinky patří podpora funkce dýchacích a močových cest a trávení, léčba zácpy a srovnání nepravidelné menstruace. Sběr natě můžete provádět i v podzimních měsících, nejlépe v poledních hodinách. Seřezávejte rostliny přibližně 10 cm nad zemí. Pro přípravu čaje použijte jednu čajovou lžičku sušeného řebříčku, kterou zalijte 250 ml vody. Tuto bylinku můžete kombinovat s třezalkou, rozmarýnem nebo mátou.
Připravte si sirup z jitrocele
Jitrocel (Plantago) vám pomůže nejen při nachlazení, ale také při zánětech močových cest. Z jeho sušených listů si můžete uvařit čaj a z čerstvých sirup, který je opravdu jednoduchý na přípravu. Nachystejte si:
- 2 hrsti jitrocelových listů,
- hrníček medu,
- 100 ml vody.
Listy rozmixujte nebo najemno nasekejte a smíchejte s ostatními ingrediencemi. Poté vše vařte na mírném plameni, nechte vychladnout a sceďte. Hotový výrobek skladujte v lednici.
Nachlazení vyléčí i psí ocas
Divizna (Verbascum) je výborným léčitelem při zánětu průdušek (bronchitidě), zápalu plic a zahlenění. Znát ji můžete pod mnoha lidovými názvy, např. psí ocas, pochodňová květina nebo fousáč. Pokud si chcete pochutnat na čaji z divizny, musíte její květy důkladně přecedit. Obsahují totiž jemné chloupky, které by vám mohly nepříjemně podráždit sliznici.
Heřmánkový čaj můžete i kloktat
Heřmánek (Matricaria) je všem známá bylinka z čeledi hvězdnicovitých. Jeho květní úbory obsahují éterické oleje, kumarin, flavonoidy a slizy. Díky těmto látkám květy nabývají mnoha léčivých účinků. Pomáhají např. při nachlazení, nespavosti, stresu, bolestech žaludku, průjmu a únavě očí. Heřmánkový čaj můžete použít jak vnitřně, tak zevně (pro kloktání nebo inhalaci).
Máte také nasušené své oblíbené bylinky na zimu?