Domácí bylinná lékárnička aneb přehlížené poklady z českých zahrad, které vás rychle a přírodně zbaví bolesti kloubů

                   

Klouby jsou nesmírně důležité části lidského těla, jelikož spojují kosti a umožňují nám tak pohyb. Jejich opotřebení nebo narušení způsobuje nesmírné bolesti a nepříjemnosti. Mezi ta nejčastější onemocnění kloubů pak patří osteoporóza, revmatoidní artritida, artróza a Bechtěrevova nemoc. Na léčbu těchto nemocí existuje velká škála léčiv. Věděli jste ale, že vám mohou pomoci i bylinky? Zde jsou uvedené některé z nich.

Levandule a rozmarýn na klouby

Do čeledi hluchavkovitých (Lamiaceae) patří mnoho léčivých rostlin, které jsou schopny léčit mnoho neduhů. Bolesti kloubů dokáže zmírnit levandule lékařská (Lavandula angustifolia) a šalvěj rozmarýna neboli rozmarýn (Salvia rosmarinus). Obě bylinky užívejte formou potírání nebo koupelí.

Šípky na bolesti kloubů

Plody růže šípkové (Rosa canina) obsahují mnoho látek příznivých pro lidský organismus. Příkladem je vitamín C a galaktolipidy. Díky těmto složkám nabývají šípky antioxidačních a protizánětlivých účinků. Jejich konzumace tak napomáhá ke zmírnění příznaků osteoartrózy.

Libavka nabídne širokou škálu využití

Příznaky chorob kloubů zmírňuje také libavka poléhavá (Gaultheria procumbens), která navíc

  • snižuje bolesti hlavy,
  • srovnává menstruační cyklus,
  • podporuje funkci periferního oběhu,
  • působí jakožto analgetikum.
iZdroj fotografie: Depositphotos

Bylinkou na klouby je i třapatka

Třapatkovka (Echinacea) je bylinka s okouzlujícími narůžovělými květy, která nejen zmírňuje onemocnění kloubního aparátu, ale navíc posiluje imunitní systém, léčí záněty a podporuje proces hojení. Aplikovat si ji na bolavá místa můžete ve formě nálevů a masti. Podobných výsledků se dočkáte také s její příbuznou – arnikou horskou (Arnica montana). Je bohatá na třísloviny, pryskyřice, silice a flavonoidy, takže je nejlepší používat ji pouze zevně formou obkladů.

Ananas nevyniká pouze skvělou chutí

S klouby vám mohou pomoci i rostliny, u kterých byste to vůbec nečekali. Jedná se např. o ananas (Ananas comosus). Jeho konzumace vám ovšem sama o sobě neuleví. Je nutné pořídit si doplněk stravy obsahující bromelain, na který jsou bohaté ananasové plody a stonky.

Léčivé koření, zelenina a ovoce

Mezi další nečekané léčitele kloubů pak patří:

  • réva vinná (Vitis vinifera), ze které se uplatňují listy a semínka plná prokyanidinů,
  • česnek kuchyňský (Allium sativum) zabraňující sklerotizaci kloubního aparátu,
  • vavřín vznešený (Laurus nobilis) známý také jako bobkový list s uklidňujícími účinky,
  • borovice lesní (Pinus sylvestris), jejíž jehličí snižuje bolesti,
  • kurkuma pravá (Curcuma longa) bohatá na protizánětlivý kurkumin.

Jaké další rostliny léčící bolesti kloubů znáte?

Naučte se správně sušit bylinky. Jen tak se dočkáte jejich léčivých účinků
Diskuze Vstoupit do diskuze
100 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články