Optimální načasování prořezávání stromů je důležité. Příliš brzký zásah může skončit chorobami, příliš pozdní zase poškozením stromu.
S tím, jak listí začíná měnit barvu a dny se zkracují, se zahrádkáři a sadaři připravují na příchod podzimu. Mezi mnoha úkoly, které je třeba na podzim splnit, vyniká podle webu MehrabyanNursery jedna zásadní činnost: prořezávání ovocných stromů. Správná údržba stromů je totiž zcela nezbytná pro jejich zdravý růst, bohatou úrodu a prevenci chorob.
Výhody podzimního řezu
Podzimní řez pomáhá otevřít korunu stromu, což umožňuje lepší proudění vzduchu a pronikání světla. Tím se snižuje riziko vzniku chorob, protože mnoha chorobám rostlin se daří ve vlhkém a stísněném prostředí. Bez větví také podle portálu ModernFarmer také lépe vidíte, jak strom řežete. Snadno tak vytvarujete korunu stromu a odstranit nadbytečný růst, což může vést k vyšší kvalitě ovoce. Dobře prořezané stromy totiž dávají větší a chutnější plody a mají menší potřebu chemických zásahů.
„Jednou z významných výhod podzimního řezu je i to, že minimalizuje stres stromu,“ napsal nám na redakční e-mail zahradník Slavomír K. z Kuklen. „Na rozdíl od jarního řezu, který může být pro strom více zatěžující, protože přesměrovává energii na nový růst, umožňuje pozdní řez stromu soustředit se na posílení stávajících větví a kořenového systému. Pokud tedy můžete, dejte mu jednoznačně přednost.“
Určení správné doby pro prořezávání
Načasování podzimního řezu je zásadní. Univerzální termín neexistuje, zahradník Slavomír však doporučuje dokončit tento úkol přibližně 14 až 20 dní před prvními mrazy. Řez by se měl provádět za suchých a chladných dnů. Vyhněte se práci za vlhka nebo deště, protože to může zvýšit riziko infekce a přenosu chorob. Pro úspěšné prořezávání je ideální slunečný a klidný den.
Než začnete s prořezáváním, ujistěte se, že jsou stromy dobře vyživené a bez chorob. Aplikujte veškerá potřebná hnojiva a podle potřeby ošetřete proti škůdcům a chorobám. Už dříve jsme v článku na Chalupáři-Zahrádkáři zmiňovali zázračné účinky modré skalice při ochraně dřevin v zahradě a rozhodně ji stále doporučujeme. Osobně doporučuji i mulčování kolem základny stromu, které pomůže zachovat vlhkost a ochrání kořeny před mrazem. A zapomenout byste neměli ani na bělení, o kterém jsme také informovali.
Nejlepší postupy při prořezávání
Investujte do kvalitních a ostrých zahradnických nůžek a pil. A pamatujte na to, že je nezbytné udržovat tyto nástroje čisté a sterilizované, aby se zabránilo šíření chorob mezi stromy. Při prořezávání provádějte čisté a přesné řezy, abyste minimalizovali riziko infekce nebo onemocnění. Pro optimální hojení řežte těsně nad límcem větve nebo nad spojením pupenů. Ořezané větve a listí pak vždy posbírejte a likvidujte, aby se v okolí stromu nehromadily spory chorob.