Kapr je tradičním vánočním pokrmem. Ať ho připravíte na jakýkoliv způsob, pro výslednou chuť bude stěžejní čerstvost a velikost kapra. Jak koupit kapra a jak ho skladovat?
Vánoce jsou za rohem a spousta z nás začíná řešit otázku, co připravit na štědrovečerní stůl. Tradice říká, že nesmí chybět kapr. Je jedno, zda ho připravíte podle Rettigové v trojobalu nebo na černo, dobrý bude jedině tehdy, budete-li pokrm připravovat ze správně vybrané čerstvé ryby. Čerstvost je totiž u rybího masa rozhodujícím faktorem, zda si na něm pochutnáte nebo ne. Nákup kapra nepodceňte a připravte se na něj.
Kde koupit kapra
Ideální variantou pro nákup kapra je dojít si přímo na výlov na hráz rybníka. Můžete si pak být stoprocentně jistí, že půjde o rybu zcela čerstvou. Ne každý má však takovou možnost nebo dostatek času. Zbývá tedy vypravit se ke kádím, které před Vánoci najdete na každém rohu. Navštívit můžete – a to nejen před Vánoci – také rybí sádky nebo specializovanou rybárnu, kde kromě čerstvého kapra seženete i jiné druhy ryb.
Není káď jako káď
Než se vrhnete na výběr kapra, věnujte pozornost tomu, v jakých podmínkách ryby přebývají. Měly by mít dostatek prostoru k pohybu a nádrž okysličovací zařízení. V opačném případě mohou být ryby vystresované, což se negativně projeví na chuti masa. Pokud v kádi zpozorujete kapry ležící na boku, ruce pryč a vyhledejte raději jiného prodejce. Ten se mimo jiné pozná také tím, že před usmrcením rybu omráčí, zabije a poté okamžitě vykrví.
Jak vypadá ten pravý
Ideální kapr pro štědrovečerní stůl by se měl v kádi čile pohybovat, rozhodně neležet na boku nebo břichem nahoru. Je zcela jedno, zda bude šupinatý nebo lysý. Nesmí být odřený ani mít poraněné ploutve či ocas. Co se velikosti týče, ideální je ryba o váze 2,5 až 3 kg. Větší kapři už bývají tučnější a může se tak stát, že ucítíte obávané bahno. Menší mají malé kosti, které mohou lehce uvíznout v krku a způsobit pověstnou štědrovečerní nehodu.
Poznejte čerstvého chlazeného kapra
Preferujete koupi již zabitého kapra? Nevadí, dejte však pozor na to, aby byl kapr skutečně čerstvě zabitý. Poznáte to podle lesklého těla, jasných čistých očí a růžových žaber, na kterých jsou ještě patrné zbytky krve. Kromě vzhledu vám napoví, jak rychle se kůže vrátí do původní polohy, když na ni zatlačíte prstem. Pokud zůstává vytlačený důlek, ryba rozhodně není čerstvá. Dalším ukazatelem jsou ploutve a šupiny, které vám při doteku nesmí zůstávat na ruce.
Z vany na talíř
Pokud máte rádi tradice a preferujete koupi živého kapra, kterého zabijete a vykucháte sami doma, nebojte se ho nechat předtím ve vaně. Jeho maso se tak pročistí a bude chutnější. Kromě tradičních smažených podkov tak využijete i hlavu, ocas a vnitřnosti na rybí polévku. Zakoupenou zabitou rybu je ideální ihned zpracovat, eventuálně přechovávat v lednici zabalenou ve vlhké utěrce, kterou je třeba každý den vyměnit. Nezapomínejte však na onu důležitou čerstvost a rybu neskladujte déle než čtyři dny.