Orchidejím, stejně jako mnoha dalším rostlinám, mohou prospět přírodní hnojiva, a jedním z těch osvědčených je voda s česnekem.
Česnek obsahuje protiplísňové a antibakteriální vlastnosti, které nejen pomáhají bránit chorobám rostlin, ale také stimulují růst a zlepšují kvetení, jak informoval web Orchideria. Díky pouhým pár minutám práce tak získáte opravdu prospěšné přírodní hnojivo nejen pro orchideje.
Česnek a orchideje – proč to funguje
Česnek je bohatý na sloučeniny síry – např. alicin, u kterého bylo prokázáno, že podporuje silnější vývoj kořenů a bojuje proti patogenům. A to není vše, tato sloučenina také může také zlepšit vstřebávání živin, takže orchidej snáze přijímá základní prvky, jako je třeba dusík, fosfor a draslík.
Hlavní výhodou používání česneku u orchidejí je jeho schopnost stimulovat častější a bohatší kvetení. Pokud budete tuhle jedinečnou zálivku aplikovat pravidelně, pojistíte si, že vaše orchidej bude kvést opravdu bohatě, přičemž nové květy se budou objevovat častěji než předtím (a jako bonus vydrží i déle).
Jak připravit česnekovou vodu pro orchideje
Oloupejte 5-6 stroužků česneku a jemně je rozmačkejte, aby se uvolnila jejich přirozená šťáva. Tento krok je důležitý – rozdrcením česneku se totiž aktivuje alicin, čehož byste jinak dosáhli jen velmi těžko.
Poté vložte rozdrcené stroužky česneku do nádoby naplněné litrem vody. Česnek nechte ve vodě namočený přes noc (přibližně 12 hodin). To umožní prospěšným sloučeninám, aby se plně aktivovaly. Druhý den ráno vodu sceďte, abyste odstranili kousky česneku, které by mohly citlivé kořeny orchidejí popálit (před tím varuje i web HouseDigest). V nádobě vám zůstane roztok bohatý na živiny, který je okamžitě připraven k použití (není ho třeba nijak ředit).
Jak hnojit orchideje česnekem
„Orchideje očesnekujte jednou za měsíc jako to dělám já. Bohatě to stačí, jak jsem se přesvědčila. Ale dávejte pozor, abyste je nepřelili – proto jednoduše nahraďte jednu z běžných zálivek česnekovým roztokem. Vyplatí se psát si to do kalendáře, pro jistotu,“ píše čtenářka Michaela H. Z Lovosic, které prý své orchideje takto hnojí už dlouhá léta a ony „pořád umanutě kvetou,“ jak dodává ve svém e-mailu, který nám poslala.
A pokud zápachu česneku příliš neholdujete, doporučujeme vám v redakci Chalupáři-Zahrádkáři vyzkoušet vaječné skořápky. Za nás fungují úplně stejně dobře.