Česnekové slupky nevyhazujte: Hodí se do jídla, ale i na zahradu

Slupky z česneku rozhodně nejsou odpad, který by patřil do popelnice. Naopak – dají se ještě velmi dobře využít několika způsoby.

i Zdroj fotografie: Judgefloror / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Česnek je oblíbenou ingrediencí v kuchyních po celém světě, ceněnou pro svou chuť a zdraví prospěšné účinky. Přestože stroužky česneku často používáme, slupky obvykle bez rozmyslu vyhazujeme. Ovšem málokdo ví, že tento zdánlivě obyčejný odpad v sobě skrývá opravdu velký nevyužitý potenciál, a to jak v kuchyni, tak na zahradě (podle webu Udržitelný život jsou slupky z česneku bohaté na mnohé cenné živiny).

Kompostovací materiál bohatý na živiny

Česnekové slupky jsou cenným doplňkem kompostu. Kompostování je udržitelný a ekologický způsob recyklace organického odpadu a vytváření půdy bohaté na živiny pro vaši zahradu. Přidáním do kompostu přispívají česnekové slupky k procesu rozkladu a obohacují výsledný kompost o důležité minerály.

Zahradní mulč z odpadu

Kromě kompostování můžete česnekové slupky použít jako mulč na zahradě. „Vrstva česnekových slupek rozprostřená na povrchu záhonu pomáhá udržovat vlhkost, regulovat teplotu půdy a potlačit plevel. Navíc se tyto česnekové zbytky časem rozkládají a uvolňují do půdy živiny, které podporují růst rostlin,“ potvrzuje i čtenář Jaroslav K. ze Lhoty pod Libčany.

Odpuzování škůdců? I to umí

Česnek je známý pro své přirozené vlastnosti odpuzující hmyz, které se vztahují i na jeho slupky. Umístění česnekových slupek na zahradě a v jejím okolí může pomoci odradit škůdce, jako jsou mšice, háďátka a slimáci. Můžete si také vytvořit česnekový sprej namočením slupek do vody a výsledný roztok použít jako přírodní odpuzovač hmyzu – s tím mám například velmi dobré zkušenosti já. A podobně univerzálně lze použít i melounové slupky anebo například slupky z cibule, jak jsme na webu Chalupáři-Zahrádkáři také psali.

Pokud orchideje nekvetou tak, jak byste si představovali, zajistěte jim tu správnou výživu prostřednictvím oblíbené zeleniny iZdroj fotografie: Freepik
Pokud patříte mezi milovníky česneku, pak se vám doma jistě slupky ze stroužků doslova hromadí

Použití česnekových slupek v kuchyni

Kromě využití na zahradě lze česnekové slupky dobře využít i v kuchyni. Zde je několik kreativních nápadů:

  • Olej s česnekovou přísadou: Uložte si česnekové slupky a použijte je k ochucení olejů na vaření. Jednoduše přidejte slupky do oleje a nechte je několik dní louhovat, aby se tekutina obohatila o jemnou česnekovou esenci. Podle webu Home bydlení obsahují unikátní látku, která prospěje vašemu zdraví, takže by byla rozhodně škoda se o ně připravit.
  • Vývary a bujóny: Česnekové slupky mohou dodat hloubku a chuť domácím vývarům a bujónům. Při přípravě těchto tekutých základů pro polévky nebo omáčky jednoduše vhoďte uschované česnekové slupky do hrnce. Stejně to dělám i já, a mnohdy k nim přihodím i ty cibulové. Na výsledku je to opravdu znát.

Jak využíváte nejrůznější biologické zbytky z kuchyně vy?

Zdroj:
Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články