Při úklidu existuje celá řada špatně přístupných míst, jejichž čištění se nebude bez pracného ohýbání a bolesti zad. Můžete si však pomoci malým trikem.
Milovníci čisté podlahy zpravidla nejvíce zápasí s hranami lišt nebo se špatně přístupnými přístupy do klimatizace nebo například odvětrávání v koupelně. Pokud však nechcete, aby šlo o vaše kostlivce ve skříni, pomozte si při jejich úklidu malým trikem.
Pomůže smeták a textilie
Pro začátek si najděte textilii, která bude dobře nasávat vodu a zároveň bude dostatečně velká. Musí totiž být možné ji nasadit na hlavici od koštěte a v horní části ji připevnit. Zároveň však musí dobře nasávat tekutinu, abyste s ní mohli dobře vyčistit všechna špatně dostupná místa.
Textilii namočte do vody
Skvělé jsou například starší utěrky z nano textilie, ale v případě nouze poslouží i starší ručník nebo prostěradlo. Jejich textura by neměla být příliš hrubá, jinak se s nimi nedokážete dostat do všech záhybů na zdi, na lištách apod.
Připravte si prostředek na mytí podlahy tak, jako kdybyste chtěli mýt jen samotnou podlahovou krytinu. Přidejte do ní tedy prostředek na podlahy, jar, ocet nebo jakoukoliv jinou kombinaci čistidel, se kterou máte dobré zkušenosti. Textilii namočte do této směsi a dobře ji vyždímejte. Nakonec ji nasaďte na smeták.
Jak připevnit hadr na koště
Většina lidí mokrou textilii jen přehodí přes spodní část koštěte a následně se musí potýkat s tím, že jim neustále padá a odhrnuje se. Pokud z ní však vytvoříte jakýsi „pytlíček“ a v horní části ho na rukojeť připevníte obyčejnou gumičkou (měla by být raději o něco silnější), uvidíte, že na sobě vše bude opravdu skvěle držet.
Nyní už jen zbývá objet tímto pomocníkem všechna špatně dostupná místa a podle potřeby textilii vymáchat. Jen dejte pozor na své stěny. Jestliže například klimatizace ústí uprostřed stěny v obývacím pokoji, snažte se mířit při jejím čištění přesně. Pokud totiž namočíte zeď, mohly by na ní zůstat nevzhledné fleky.
Směs pro hygienickou čistotu
Nechcete se při úklidu pohybovat jen na povrchu, ale místo toho jít takříkajíc do hloubky? Pak si připravte vlastní domácí čistič. Do vhodné nádoby nalijte jeden šálek vody. Poté k němu přidejte ještě 1/2 šálku destilovaného bílého octa, a to vše nakonec zalijte dvěma lžícemi olivového oleje. Chcete lepší vůni? Do toto množství stačí použít 5 kapek citronového, grapefruitového nebo třeba levandulového esenciálního oleje.
Až budete mít hotovo, tak vše dobře protřepejte a nastříkejte na povrch, který potřebuje zbavit prachu a nečistot. Nikdy však k ovonění úklidového čističe nepoužívejte aviváž, jak to některé kanály radí. Obsahuje totiž konzervační látky jako například methylisothiazolinone, což je silný kožní alergen. V levnějších avivážích však lze narazit také na glutaral (neboli glutaraldehyd), o kterém je známo, že spouští nebezpečné astma a kožní alergie.