Utěrky budou znovu zářit novotou, stačí je vyvařit v hrnci

Součástí každé kuchyně jsou utěrky, které ale díky častému používání nemusí vypadat úplně hezky. Zkuste je vyvařit v účinné směsi, prokouknou.

Staré utěrky i Zdroj fotografie: Zdroj fotografie: דוד שי / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Utěrky jsou nedílnou součástí každé kuchyně. Používají se běžně na utírání nádobí, rukou, ale také na setření nečistot a případných skvrn, kterých vzniká v domácnosti (a zdaleka ne jen v kuchyni) přehršel. Pokud trávíte doma vařením a uklízením hodně času, sami víte, jak dostávají utěrky zabrat. A přestože se jedná o běžně dostupné zboží, případně poslouží i nastříhané již vyřazené entlované kvalitní bavlněné ložní prádlo, málokdo chce kvůli flekům hned kupovat nové utěrky. Není to nutné, stačí je vyvařit a prokouknou.

Vyhněte se chemii, není nutná

Zdaleka ne vždy je potřeba používat v domácnosti chemické přípravky, které mohou být agresivní a také drahé. Často si vystačíte s přísadami, které máte běžně doma a zjistíte, že fungují stejně dobře, jako ty kupované. Já chemii používám jen v krajních případech, kdy opravdu není vyhnutí, sama ale vím, že příroda je mocná čarodějka. „V domácnosti si na všechny úklidové činnosti vystačím s jedlou sodou, octem, solí, citronem a několika dalšími věcmi,“ říká hospodyňka paní Lenka V. z Písku. A nejinak je tomu i v případě praní utěrek.

Některé skvrny mohou být velmi odolné. Týká se to obzvláště těch od tuků či vína. Přestože by se utěrky měly prát na co nejvyšší stupeň, aby byly plně dezinfikovány a zajistili jste si tak jejich maximální čistotu, s některými fleky si ani pračka neporadí. Zkuste je místo toho vyvařit. Dejte vařit hrnec s vodou a přidejte několik kapek saponátu na nádobí a půl šálku jedlé sody. Přidat můžete například také vaječné skořápky, které fungují jako přírodní bělidlo, jak jsme na Chalupáři-Zahrádkáři psali. Vyvařte asi 20 minut.

Lázeň obsahující olej pomáhá

S velmi zajímavým způsobem odstranění odolných skvrn se přišel také web AAZdraví. Postačí namočit špinavé utěrky na noc do směsi vlažné vody, trochy prášku či gelu na praní, 2 lžic oleje, 3 lžic jedlé sody a 3 lžic bílého octu. Zatímco ocet působí dezinfekčně, olej na sebe naváže mastnotu a nečistoty. Jedlá soda pohlcuje pachy a funguje také jako bělidlo. Místo ní můžete použít také například kyselinu citronovou, jak Chalupáři-Zahrádkáři informovali.

Vyčištění utěrek sodou a octem

Kuchyňské utěrky budou bílé jako sníh, pomůže k tomu obyčejný olej

Zaručeně fungující trik s mikrovlnkou

Pokud vám přijde vyváření v hrnci náročné a namočení utěrek přes noc zase časově omezující, můžete vyzkoušet i fígl s mikrovlnnou troubou, radí web iReceptář. Špinavé utěrky namočte do vody a přidejte trochu pracího prášku či gelu. Poslouží ale i mýdlo. Utěrky dejte do igelitového sáčku, ten ale rozhodně nezavírejte. Vložte do mikrovlnky a zapněte ji na střední výkon asi na 90 sekund. I takto krátký čas postačí k dezinfekci a zároveň odstranění odolných skvrn.

Žena drží hrnec s vodou iZdroj fotografie: Piqsels
Vyvařit utěrky je možné klasicky v hrnci, případně můžete využít i mikrovlnnou troubu

Při vytahování utěrek ze sáčku buďte velmi opatrní, tkanina se nahřeje. Následně utěrky vyperte s ostatním prádlem jak jste zvyklí. Výsledek vás příjemně překvapí!

Jak bělíte a perete utěrky vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články