Do pračky vhoďte vaječné skořápky, jde o přírodní bělidlo

Skořápky od vajec ještě rozhodně nepatří do koše – můžete je využít jako přírodní bělidlo na prádlo. Použití je velmi jednoduché.

i Zdroj fotografie: Allan Aguilar / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Pokud jste se někdy potýkali s problémem, jak oživit matné nebo zašedlé záclony nebo krajkové ubrusy, vaječné skořápky mohou být řešením, které jste hledali. Sloučeniny v nich obsažené fungují jako přírodní bělidlo a předčí mnohé chemické alternativy zakoupené v obchodě, jak píše web iReceptář.

Bělení prádla vaječnými skořápkami

Jakmile budete mít dostatečné množství vaječných skořápek (potřebujete skořápky nejméně z 10 vajec), rozdrťte je na malé kousky. Poté vložte rozdrcené skořápky do ponožky nebo malého látkového sáčku a pevně jej zavažte. Sáček dejte do pračky spolu s látkou, kterou chcete rozjasnit. Ujistěte se, že jste jej v bubnu řádně zajistili. Nakonec spusťte pračku jako obvykle a použijte běžný prací prostředek.

Sloučeniny obsažené ve vaječných skořápkách působí na tkaniny, rozkládají skvrny a pomáhají obnovit původní jas tkaniny. Po skončení pracího cyklu budete ohromeni rozdílem v barvě a vzhledu vašich textilií. Časem možná zjistíte, že pro praní budete raději používat vaječné skořápky než komerční bělicí prostředky. A nezáleží při tom na tom, jakou barvu skořápky zvolíte – jejich vlastnosti jsou úplně stejné, jak jsme na magazínu Chalupáři-Zahrádkáři nedávno psali.

Vaječné skořápky v zahradnictví

Výhody vaječných skořápek však nekončí v koupelně. Tyto všestranné odpadní produkty lze využít také jako účinné přírodní hnojivo, které poskytuje nezbytné živiny pro vaše rostliny. To mám osobně vyzkoušeno. Začněte tím, že nasbíráte velké množství vaječných skořápek. Přibližně tři hrsti by měly stačit. Ještě lepší směs získáte, pokud ke skořápkám přidáte bobkový list, což redakce Chalupáři-Zahrádkáři také vyzkoušela.

„Abyste se ujistili, že skořápky neobsahují žádné nečistoty, vložte je do velké nádoby a zalijte vroucí vodou. Sklenici uzavřete a nechte ji asi týden stát, občas s ní mírně zatřeste,“ radí čtenářka Jana M. z Liberce. „Během tohoto týdne projdou skořápky přirozeným procesem kvašení. Časem se skořápky částečně rozpustí, což signalizuje, že hnojivo je připraveno k použití. Nařeďte ho v poměru 1:10 a používejte jako zálivku jednou do měsíce.“

Pokud chcete vybělit prádlo zcela přírodním způsobem, stačí když použijete odpad z kuchyně – obyčejné vaječné skořápky iZdroj fotografie: Unsplash
Pokud chcete vybělit prádlo zcela přírodním způsobem, stačí když použijete odpad z kuchyně – obyčejné vaječné skořápky

Výhody hnojiva z vaječných skořápek

Vajíčka jsou vynikajícím zdrojem vápníku a dalších důležitých minerálů, které rostliny potřebují pro zdravý růst. Používáním tohoto přírodního hnojiva nejen ušetříte peníze za komerční hnojiva, ale také přispějete k udržitelnějšímu a ekologičtějšímu přístupu k zahradničení, jak potvrzuje web AkčníCeny. Až tedy příště rozklepnete vejce, nevyhazujte skořápky, ale využijte je v pračce a na zahradě.

Jak využíváte zbylé vaječné skořápky vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Autor článku

Jaroslava Bednářová

Mám bohatou odbornou praxi, jsem autorkou mnoha článků a zahraničních knih o pěstování rostlin. Mé radosti a nápady oživí vaše zahrady a zvýší vaše zahradnické dovednosti.

Zobrazit další články