Skvrny z autosedaček zmizí cobydup, chce to ocet a jedlou sodu

Čisté a voňavé auto nemusí být vzdáleným snem. Vezměte si na pomoc jedlou sodu a ocet, bude jako nové.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pokud jste každodenním uživatelem auta, jistě sami víte, jak dostává interiér zabrat. I když se snažíte v autě nejíst a tedy nedrobit, po nějaké době se i přesto objeví skvrny, prach a případné další nečistoty. Tato situace je nejsložitější když máte malé děti, které se na pořádek, bohužel, příliš neohlížejí. Autosedačky ale můžete velmi dobře vyčistit i sami, aniž byste museli oslovovat profesionální firmu. Vystačíte si přitom jen s octem a jedlou sodou.

Nejprve se zbavte povrchové špíny

Abyste se mohli pustit do vyčištění autosedaček, ukliďte nejprve vše ostatní. Vezměte si na pomoc vysavač a vše důkladně vysajte, od koberečků, švů, spár a těžko přístupných míst. Vysajte také sedačky, ve kterých ulpívá mnoho prachu. Jak radí web Auto, můžete látkové autosedačky vyčistit parním čističem, který má hned několik výhod. Jedná se o hloubkové čištění, které sedačku zbaví bakterií a roztočů, zároveň je to také nesmírně šetrná forma čištění. Kožené autosedačky otřete hadříkem namočeným ve vodě s přípravkem na kůži.

A jak často čistit interiér vozu? Web TheSpruce doporučuje vysávat sedačky jednou týdně a důkladnější čištění provádět alespoň každé 3 měsíce, případně dle potřeby. Zatímco čerstvé skvrny je vhodné odstranit ihned, než zaschnou a dostanou se hluboko do vláken, se staršími skvrnami je to složitější a budete muset vynaložit více úsilí.

Na skvrny z autosedaček není potřeba drahých prostředků. Ukážu vám levnou domácí směs, která odstraní i ty nejodolnější skvrny

Jedlá soda je užitečný pomocník

Využití jedlé sody v domácnosti je opravdu všestranné. Soda má jednu nesmírně užitečnou vlastnost, a to je pohlcování nepříjemných pachů. Já na ni nedám dopustit a šetří mi čas, námahu a v konečném důsledku i finance. Je navíc velmi šetrná a tak se hodí například na důkladné čištění matrací, jak jsme už dříve na Chalupáři-Zahrádkáři psali, využijete ji ale také při čištění autosedaček. Jak na to?

Jedlá soda v dóze iZdroj fotografie: Piqsels
Jedlá soda je výborným pomocníkem při čištění látkových autosedaček

V litru vody si rozmíchejte 2 lžíce jedlé sody. V roztoku namočte houbičku či jemný kartáč a zapracujte do autosedačky. Nebojte se při této činnosti zapojit svaly, jedině tak odolné skvrny odstraníte. Po zaschnutí vysajte vysavačem. Autosedačky budou voňavé a čisté. Tento způsob je šetrný a také levný.

Výsledný efekt bude s octem ještě lepší

Do redakce přišel také velmi užitečný tip od našeho čtenáře, pana Zdeňka T. z Litovle: „Na čištění látkových autosedaček používám nejraději sodu a ocet. Jedlou sodou sedačky posypu a zastříknu octem, hlavně tam, kde je viditelná skvrna. Nechám chvíli působit a vydrhnu kartáčem. Po uschnutí vše vysaji.“ Podobně efektivně funguje ale také solný roztok, který hloubkově čistí čalouněný nábytek, jak jsme na Chalupáři-Zahrádkáři také informovali.

Jak čistíte autosedačky vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články