Jak a čím vyčistit fasádu domu tak, aby opět vypadala jako nová? Zvládnete to za jedno odpoledne a sousedé budou závidět

                   

Fasáda poškozená řasami, výkaly od ptáků nebo jinou špínou rozhodně nevypadá dobře. Na zahájení úklidu však není nikdy pozdě, bez potíží to zvládnete i před podzimními plískanicemi. Sbírka druhů nečistot na fasádě je opravdu široká. Najdeme tu například agresivní a lepkavý prach, nejrůznější rezavé nebo zelené skvrny od řas a mnohé další nečistoty, které mají výrazný dopad na estetiku budovy.

Přípravek na mytí fasády není třeba

K nejběžnějším znečištěním patří řasy a houby (plísně). Vyskytují se zejména ve vlhkých oblastech fasády, tedy obvykle na stinné straně budovy. A právě té bychom měli při mytí věnovat největší péči. Jde o jediný typ znečištění, na který se v některých případech vyplatí vzít speciální přípravky. A to zejména ve chvíli, kdy se objevují opakovaně a běžné odstranění vodou na ně nezabírá. Mohou totiž časem poškodit dokonce i celistvost omítky.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak umýt fasádu wapkou

Nejběžnějším způsobem údržby je čištění fasády vysokotlakým zařízením alias wapkou. S tím se však pojí celá řada rizik. Ve hře je zejména nadměrný tlak vody, ale také nesprávně zvolená tryska (velikost) či příliš malý odstup trysky od čištěné omítky. Jakýkoliv z těchto faktorů může vést k vážnému poškození fasády, nebo dokonce k její úplné destrukci. A problémem může být i proniknutí vody do hlubších vrstev.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Máme na mysli zejména vrstvy vyztužené síťovinou, ty s izolačními materiály apod. A to vše musí opět dobře vyschnout, jinak také hrozí poškození domu. Myslete tedy na to, že celý proces sušení může trvat až 7 dní, a to při denních teplotách okolo 20 °C a 65% vlhkosti vzduchu. Rozhodně tedy svůj dům nečistěte ve dnech, kdy hrozí příchod dešťů nebo jinak nepříznivého počasí. Naopak vítr může dobrému vysušení pomoci.

Zlikvidujte i zelené fleky na fasádě

V případě silného znečištění můžete použít Savo na fasádu nebo jiný speciální čisticí prostředek. To se však neobejde bez ruční práce. Musíte ho totiž na omítku nanést štětcem a nechat působit přibližně 15–20 minut (vždy se řiďte návodem na obalu produktu). Jedině tak se všechny účinné látky správně aktivují a začnou působit přesně tam, kde je to třeba – u zdroje problému, kterým jsou přemnožené řasy.

Asi za 20 minut celou fasádu opláchněte vodou z wapky. A jak zajistit, aby se řasy již nikdy nevrátily? Jednoduše zopakujte mytí fasády speciálními prostředky ještě jednou. Tentokrát je však již neoplachujte (je důležité, aby během následujících dvou dní nesmyl fungicid déšť). Takto fasádu zakonzervujete a vystavíte řasám i dalším mikroorganismům jasnou stopku. Žádný další zelený flek se tak na fasádě už neobjeví.

Ale řasy nás nemusí potrápit jen na fasádě. Neplechu nadělají i v bazénu. Jak se jich zbavit?
Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články