Skvrny z koberce slezou cobydup, chce to sodu s octem

Zapraný a flekatý koberec na kráse žádnému bytu nepřidá. Ztracený lesk a vůni mu propůjčí roztok z bílého octa a jedlé sody, skvrny zase vyžehlí žehlička.

i Zdroj fotografie: Pharos / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Pomalu, ale jistě se blíží čas předvánočního uklízení. Při něm by nemělo chybět ani čištění koberců, obzvlášť pokud se na nich nastřádaly skvrny všelijakého původu. Zbavit se stop po ťapkách domácích mazlíčků, mastných fleků nebo skvrn od červeného vína je občas nadlidský úkol. Naši čtenáři se podělili o triky, které zaručí, že i koberec, který toho něco pamatuje, bude zase zářit jako nový. A to i bez speciálních chemických přípravků.

Čištění koberce usnadní ocet a soda

Bílý ocet a jedlá soda jsou při úklidu domácnosti univerzální pomocníky, o jejich využití jsme již na webu Chalupáři-Zahrádkáři psali. Stejně dobře poslouží i při čištění skvrn na koberci, stačí si z nich vyrobit jednoduchý roztok, o němž nám napsala paní Radka T. z Pasohlávek. „V jednom litru vody rozmíchám 100 ml octa, 50 gramů sody a několik kapek vonného oleje. Vše promíchám a přeliju do lahve s rozprašovačem.“

Před samotnou aplikací přípravku koberec vysajte nebo vyklepejte. Poté jej postříkejte vyrobeným roztokem, tak aby byl povrch rovnoměrně navlhčený. Nechte patnáct až dvacet minut působit, a nakonec koberec vytřete suchých hadříkem. Můžete ho poté ještě jednou vyluxovat. V redakci jsme se sami přesvědčili, že koberec je po takovém zákroku beze skvrn, rozjasněný a příjemně voní.

Před čištěním skvrn koberec vždy vysajte iZdroj fotografie: Freepik
Před čištěním skvrn koberec vždy vysajte

S přírodními materiály opatrně

Opatrnější byste měli rozhodně být u koberců z přírodních materiálů, jako je vlna nebo hedvábí. Těm by totiž jakákoliv mokrá metoda čištění uškodila, varuje web Žena.Aktuálně. Stejně tak je lepší se mokrému čištění koberce vyhnout v případě, že máte doma dřevěné parkety, které by se vlhkem mohly poničit. „Také hrozí riziko vzniku plísně. Raději čištění koberců z citlivějších materiálů ponechte na profesionálech,“ radí majitelka úklidové firmy Aneta H. z Rakovníka.

Jak vyčistit dřevěný nábytek ořechem

Skvrny z čalouněného nábytku zmizí cobydup, stačí jen mýdlo a teplá voda

S voskem na koberci si poradí žehlička

K adventu neodmyslitelně patří světlo svíček. O roztopený vosk na koberci tak občas není nouze. I ten však z koberce můžete hravě odstranit, jak radí video na webu TheFamilyHandyman. Nejprve se pokuste co největší množství vosku odstranit nožem. Zbytky, které mezi vlákny ulpěly, odstraníte za pomoci žehličky. Skvrnu přikryjte navlhčenou bavlněnou utěrkou a poté na inkriminované místo přiložte na deset vteřin rozpálenou žehličku.

Pokud ještě nějaké stopy vosku na koberci zůstaly, celý proces zopakujte, žehličku přitom můžete přitisknout až na půl minuty. Pokud mezitím utěrka uschne, nezapomeňte ji znovu namočit. Jestliže na koberci zůstala po vosku barevná skvrna, dočistěte ji přípravkem na skvrny nebo čpavkem, jako jsme radili v minulosti na webu Chalupáři-Zahrádkáři.

Co se při čištění koberce osvědčilo vám?

Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články