Co nikdy nedělat při praní: Příliš mnoho prádla, kovové věci v kapsách a velké množství prášku

Možná si myslíte, že pokud vám při dávkování prášku „ujede“ ruka, nic se nestane. Ale je to stejně riskantní jako přeplnění pračky.

Pračka bude fungovat mnoho let, musíte jen používat kvalitní prací prášek i Zdroj fotografie: MLBSWA06 05167 / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0
                   

Když se pustíte do zdánlivě všedního praní, možná si ani neuvědomíte, že jde o umění, které vyžaduje znalosti, pozornost a jemnost. Pokud k tomu tak přistupovat nebudete, nelze zaručit, že vaše oblečení bude svěží a zářivé, jak bylo zamýšleno. Co si pohlídat?

Nebezpečí přetížení nepodceňujte

Pračka, zázrak moderní doby, je často vystavena herkulovskému úkolu vyprat hory oblečení. Její přetížení je však podobné, jako kdybyste po maratonském běžci chtěli, aby sprintoval celou trať. Mokré oblečení je těžší a přetížený buben se nemůže volně pohybovat, což vede ke špatně vypraným a vymáchaným oděvům. To může vést také k posunutí bubnu nebo dokonce k poškození motoru, jak varuje web ProŽeny.

Vaječné skořápky jako skvělé bělidlo prádla: Stačí je jen vhodit do pračky

Do pračky vhoďte vaječné skořápky, jde o přírodní bělidlo

Obecně platí, že pračka s kapacitou 6 kg by neměla být zatížena více než 3 kg syntetických nebo 2 kg vlněných výrobků najednou,“ radí čtenářka Lenka P. z Bytče, která si tyto cenné rady odnesla z prodejny elektra. Redaktorka Chalupářů-Zahrádkářů Marcela Libušná pak nedá při péči o pračku dopustit na jedlou sodu. Ta se hodí i při péči o bílé prádlo.

Drobné předměty – kde jsou?

Záhadné mizení ponožek a dalších drobných předmětů v prádle je příběh starý jako pračka sama. Často se ocitnou v mezeře mezi bubnem a pračkou, což vede k jejich možnému poškození. Řešení? Sáčky na prádlo – tito neopěvovaní hrdinové světa praní zajistí, že všechny drobné předměty budou nejen vyčištěny, ale také zadrženy. A samozřejmě je třeba také nic nenechávat v kapsách – zvláště různé kovové drobnosti (šroubky, matky apod.) by mohly nadělat opravdu pěknou paseku.

Praní barevného prádla iZdroj fotografie: Depositphotos
Na první pohled to vypadá, že praní prádla není žádná věda – ve skutečnosti je to však přesně naopak. Nadělat lze hodně chyb

Problém s práškem: Méně znamená více

V honbě za čistotou může být člověk v pokušení používat až příliš velké množství pracího prášku, jak upozorňuje web HomeBydlení. To je však cesta plná rizik. Nadměrné množství pracího prostředku totiž vede k nadměrnému množství pěny, která zatěžuje čerpadlo a motor pračky.

Kromě toho mohou zbytky pracího prostředku zanechávat na oblečení i nevzhledné skvrny, které zhoršují jeho vzhled a zkracují životnost. Pro dosažení optimálních výsledků je proto nezbytné odměřovat prací prostředek podle pokynů výrobce, jak jsme se sami mnohokrát přesvědčili.

Dobré triky, které vám usnadní a zefektivní praní

Jaké jsou vaše osvědčené metody praní prádla?

Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články