Spolu s hnojením, které skutečně pomůže zlepšit kvalitativní a kvantitativní vlastnosti plodin, je na podzim nutná i příprava půdy.
Úprava záhonů na podzim je zcela zásadní. Jedině tak jim můžete dodat mnohé cenné živiny, které se v následujícím roce postarají o skvělou úrodu. Ale zapomeňte na nejrůznější drahé prostředky. Velmi dobře si totiž vystačíte i s tím, co najdete na zahradě nebo doma.
Čerstvý hnůj jako hnojivo
Používání hnoje v čerstvé formě (tedy ve chvíli, kdy ho do půdy zapracujete třeba až na jaře) přitahuje škůdce a přispívá k vytvoření příznivého prostředí pro rozvoj různých chorob, což byste na zahradě zcela jistě nechtěli. A navíc může způsobit popáleniny kořenům čerstvě vysazených rostlin. Proto je třeba ho na záhony zapracovat právě teď, a následně dodržet schéma výsadby. A jak by mělo vypadat?
- Rostliny 1. trati (sázené první rok) – bílé zelí, červené zelí, kapusta, květák, brokolice, okurka, cuketa, dýně, rajčata (trpasličí odrůdy), brambory (rané), celer.
- Rostliny 2. trati (sázené druhý rok) – cibule, česnek, pórek apod., mrkev (pozdní), petržel, červená řepa, rajčata, brambory, papriky, lilek, meloun, ředkev, růžičková kapusta apod.
- Rostliny 3. trati (sázené třetí rok) – hrášek, fazole, bob obecný, mrkev (raná), kopr, salát, špenát, kedluben, jednoleté bylinky apod.
Dřevěný popel jako hnojivo
Jde o vcelku univerzální prostředek, ovšem je přísně zakázáno s ním přihnojovat neutrální a alkalické půdy. Pokud si nejste jistí, jak je na tom vaše zahrada s kyselostí substrátu, ověřte si to s pomocí běžně dostupných testů.
Čerstvé piliny jako hnojivo
Čerstvé piliny dodají během zimy do půdy živiny tím, že se v ní začínají pomalu rozkládat. Myslete však na to, že k tomuto procesu potřebují dusík, který si jednoduše vezmou z půdy. Nezapomeňte ho proto na jaře doplnit, abyste se později nepotýkali s problémy.