Co vysadit na záhonech, kde rostly cukety: Skvěle se bude dařit řepě, rajčatům i cibuli

Na záhon po cuketě můžete zasadit několik plodin, které vám v kuchyni zaručeně udělají radost. A dařit se jim tu bude jako nikdy dřív.

Co vysadit na záhony po cuketách: Skvěle se bude dařit řepě i cibuli i Zdroj fotografie: Uživatel OakleyOriginals / Creative Commons / CC BY
                   

Cesta k bohaté úrodě vede přes pečlivé střídání plodin, které zajistí, že půda zůstane rok co rok úrodná a bez chorob. Po skončení cuketové sezóny mají záhony stále potenciál k tomu, aby se na nich dařilo různým plodinám – zvážit můžete hned několik zajímavých druhů zeleniny.

Červená řepa: Barevná volba

Červená řepa je po cuketách fantastickou volbou. Její zářivé odstíny a zemitá chuť mohou obohatit vaši zahradu mnoha způsoby. Červené řepě se daří v dobře propustné půdě, a když ji vysadíte po cuketě, můžete využít živiny, které v půdě zůstaly.

Rajčata: Klasický výběr

Nároky těchto dvou plodin na živiny se liší, takže rajčata jsou ideální následnou plodinou. Jen nezapomeňte obě plodiny pravidelně střídat, abyste předešli chorobám přenášeným půdou.

O zdravou půdu se skvěle postará ocet s peroxidem vodíku iZdroj fotografie: Depositphotos
Rotace plodin na zahradě má svůj smysl – jedině tak se jim bude skvěle dařit

Cibule: nezbytný doplněk

Cibule je všestranná a kompatibilní s mnoha plodinami. Její výsadba po cuketách může být prospěšná, protože pomáhá odradit některé škůdce, kteří napadají cukety. Její štiplavé aroma navíc může maskovat pachy, které přitahují škůdce.

Mrkev: Pěstování pod povrchem půdy

Po cuketě následuje mrkev, což je chytrý tah. Listy cukety poskytují mladým rostlinám mrkve částečný stín (pokud se je tedy rozhodnete vysít ještě v létě) a lepší struktura půdy díky kořenům cukety usnadňuje mrkvi růst hluboko a rovně.

Papriky: pikantní pokračování

Papriky patří stejně jako rajčata do čeledi lilkovitých. Po cuketách se paprikám tu může dařit a jejich růst mohou podpořit živiny, které po nich zůstaly. Nezapomeňte vybrat slunné místo a zajistit rostlinám paprik dostatečnou oporu.

Na záhon po cuketě můžete zasadit hned několik plodin, které vám v kuchyni zaručeně udělají radost iZdroj fotografie: Ruth and Dave / Creative Commons / CC BY-2.0
Na záhon po cuketě můžete zasadit hned několik plodin, které vám v kuchyni zaručeně udělají radost

Luštěniny: rostliny, které vážou dusík

Luštěniny, jako jsou fazole a hrách, mohou také následovat cukety na již sklizených záhonech, zejména pokud jste nepoužili další hnojiva. Tyto plodiny mají schopnost vázat dusík ze vzduchu do půdy a přirozeně ji obohacovat.

Kukuřice: I té se bude dařit

Pokud hledáte něco jiného, může po cuketě následovat kukuřice. Jejich rozdílné způsoby růstu a potřeby živin se mohou vzájemně doplňovat, což vám umožní diverzifikovat zahradu.

Další možnosti pěstování

Po cuketách se může dařit kořenovým plodinám, jako je česnek, cibule a ředkvičky. Využívají zbytkové živiny a přispívají ke koloběhu živin, čímž zajišťují, že vaše zahrada zůstane produktivní.

Vyvýšené záhony z tvárnic iZdroj fotografie: Depositphotos
Vhodné rostliny vybírejte podlé nároků na živiny i podle toho, jakým způsobem půdu na záhonku využívají

Promyšlený přístup ke střídání plodin

Střídání plodin je více než jen praktika – je to investice do dlouhodobého zdraví vaší zahrady. Pečlivým výběrem plodin, které budou následovat po cuketě, maximalizujete přínosy svého záhonu a zároveň minimalizujete rizika působení škůdců a chorob. A vyzkoušet můžete i hnojení kurkumou, i ta je totiž pro zahradu perfektní.

Co vysazujete na záhony po cuketě vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články