Zkušení zahradníci posypávají touhle dobou zahrádku cukrem: Sladké hnojení svými účinky kompletně změní pohled na zahradničení

Mnoho lidí miluje sladké, zvláště v chladném období. A věřte nebo ne – rostliny mají požadavky velmi podobné.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Proč je vhodné mezi rostliny sypat cukr? Odpověď je jednoduchá: rostliny, stejně jako lidé, potřebují glukózu. A to především ve chvíli, kdy se připravují na nějaké náročnější období, jako je například příchod zimy. V tomto období se opravdu vyplatí používat cukrovou zálivku, protože doba denního svitu se zkracuje, teplota vzduchu klesá a květiny potřebují živiny kvůli přípravě na příchod prvních mrazů více než kdy jindy.

Proč hnojit rostliny cukrem

Použití cukrového hnojení má na pokojové rostliny pozitivní vliv. Dostávají z něj totiž potřebné živiny, díky nimž aktivně rostou, kvetou a vypadají zdravě a silně. V zásadě je ovšem možné hnojit rostliny glukózou nejen na podzim nebo v zimě, ale také kdykoli jindy. Jde především o období, kdy mají nedostatek ultrafialového záření.

Takže pokud musíte rostliny pěstovat v tmavé oblasti domu nebo bytu, určitě po cukru sáhněte. A totéž platí i pro použití cukru na zahradě. Pokud dočasně zastíníte záhon s jinak světlomilnými rostlinami, pak je určitě pohnojte cukrem, za takovou výživu vám budou jednoznačně vděčné. A jak postupovat?

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak hnojit cukrovým roztokem nebo cukrem

Nejjednodušší způsob, jak aplikovat cukrové hnojivo, je nasypání jedné lžíce cukru přímo do květináče. Poté stačí zalít vodu a je hotovo. A totéž možné provést i u rostlin v zahradě. Každé z nich věnujte potřebné množství, pak záhony důkladně zavlažte a nic víc dělat nemusíte. Ovšem existuje ještě druhý způsob použití cukrového hnojiva pro pokojové květiny, který je všeobecně považován za účinnější.

V tomto případě je třeba cukr zředit vodou je před samotnou aplikací. A jaké možnosti je třeba použít? Stačit vám bude 1 lžička cukru na půl litru odstáté vody. V tekuté formě se glukóza dostane ke všem kořenům vaší rostliny, takže ji mohou okamžitě co nejlépe využít.

Co byste ještě měli vědět

Místo cukru lze květiny na zahradě v interiéru hnojit přímo glukózou, která se prodává v lékárně. Jednu nebo dvě tablety je třeba rozpustit v litru vody. Výsledný roztok je pak nutné použít ihned po přípravě. Cukrové hnojení všeobecně je pak nejlepší provádět jednou za měsíc. To rostlinám k vylepšení kondice bohatě stačí.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Účinky cukru podpoří kávová sedlina

Hnojení cukrem se však vyplatí kombinovat i s dalším způsobem péče o pokojové rostliny, a to je hnojení kávovou sedlinou. Stačí si uvařit přírodní kávu a po vypití sedlinu nevyhazovat, ale smíchat ji se zeminou na záhonku nebo v květináči. Výsledkem vašeho snažení bude to, že substrát bude lehčí a vzdušnější. Zároveň také dojde ke zvýšení jeho kyselosti, což zabrání množení plísní a jiných patogenů, které by cukr mohl nechtěně podpořit.

Některé rostliny však reagují na přítomnost kávy lépe než jiné. Mezi, které toho hnojení jednoznačně potěší, patří například mečíky, růže, většina stálezelených rostlin, lilie a rododendrony či azalky. Kávu je vhodné míchat do substrátu jednou za měsíc (asi dva týdny po hnojení cukrem). Jedna lžíce stačí pro středně vzrostlou rostlinu.

Jaká jsou vaše oblíbená přírodní hnojiva pro zahradu?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články