Dejte sbohem zažloutlým parapetům, krásnou barvu jim vrátí prací prášek

Nedejte šanci nepříjemnému zažloutnutí plastových parapetů a místo toho na nečistoty zaútočte tím správným prostředkem – pracím práškem.

i Zdroj fotografie: Роман Рябенко / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Žloutnutí okenních parapetů, které je v mnoha domácnostech běžným problémem, může narušit celkový estetický vzhled domu. I když jsou standardní čisticí prostředky užitečné, některé lidové metody mohou být při obnově jejich původní barvy účinnější.

Porozumění plastovým parapetům

Plastové parapety, známé svou odolností a nenáročnou údržbou, bývají bohužel náchylné k hromadění nečistot, vzniku skvrn a změně barvy, zejména v důsledku dlouhodobého vystavení slunečnímu záření. Podle webu NašeZahrada za to může jejich strukturovaný povrch. Špína se totiž na porézní ploše snadněji usazuje a jako bonus jsou bohužel tyto nečistoty i nápadnější a náročnější na čištění. Se správným přístupem však jejich údržba nemusí být zdlouhavým úkolem. Stačí si k ruce vzít prací prášek.

Jak vybělit parapety

Zežloutlé parapety lze účinně obnovit do původní barvy pomocí pracího prášku. Jednoduše ho použijte místo saponátu nebo prostředku na nábytek. Nejdříve ho nechte chvíli působit, a poté parapet omyjte jako obvykle. Na odolnější skvrny pak může být účinnější směs pracího prášku a bělidla. Smíchejte je, naneste na skvrny, nechte působit 15 minut a poté opláchněte.

8 léčivých rostlin, které bez práce vypěstujete na parapetu. Pomohou s celou řadou zdravotních neduhů

Podobný postup můžete vyzkoušet i při čištění toalety, jak Chalupáři-Zahrádkáři také informovali. Podle našich zkušeností vám skvěle pomůže speciální tlačítko pod prkénkem, díky němuž záchod vyčistíte opravdu raz dva. Ovšem skvrnám se vyplatí také předcházet, jak upozorňuje paní Marta K. z Mokronos, kterou už nebavilo z parapetů drhnout zažloutlé stopy po květináčích. „Doporučuji zakrytí parapetu lepicí fólií. Ta se snadno čistí a lze ji podle potřeby vyměnit. Žádné skvrny tak ani nevzniknou.“

Záchod bude vonět jako nikdy dřív, stačí trochu pracího prášku iZdroj fotografie: Uncy / Creative Commons / CC BY-SA
Pokud vaše parapety už dávno nevypadají tak pěkně, jak by měly, vyčistěte je jednoduchým použitím pracího prášku

Další tipy pro plastové parapety

Vyzkoušet však lze i celou řadu dalších užitečných prostředků. Na různé tipy skvrn totiž mnohdy platí různé čisticí metody – musíte se tedy stát tak trochu experimentátorem, jak jsem si sama opravdu mnohokrát vyzkoušela.

  • Tekuté mýdlo na čerstvé skvrny: Tekuté mýdlo může účinně vyčistit plast, zejména pokud je zažloutnutí relativně nové. Mýdlo naneste měkkým hadříkem a důkladně opláchněte, jak radí web Babinet.
  • Peroxid vodíku: Naneste ho na čistý měkký hadřík a potřete jím zažloutlá místa. Podle potřeby postup opakujte a opláchněte teplou vodou.
Jak vyčistit drážky v oknech skoro bez námahy

Jaké jsou vaše osvědčené postupy při čištění parapetů?

Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články