Čistá spárovací hmota mezi dlaždicemi bez větší námahy. Pomocnou ruku podá odmašťovač

Krásná podlaha z dlaždic nemusí být jen nesplněným snem. Naopak – mnohdy stačí použít obyčejný úklidový prostředek.

Plíseň ze spárů dlaždic zmizí cobydup, chce to trik s jedlou sodu i Zdroj fotografie: U.S. National Archives and Records Administration / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Při úklidu domácnosti mohou někdy pomoci docela obyčejné věci. Aktuálně se internetem šíří video, které ukazuje, jak snadné může vše být, pokud vsadíte na zcela obyčejný úklidový prostředek při úklidu dlažby na podlaze.

Jak efektivně vyčistit dlažbu

Nejmenovaná žena vylila na podlahu omylem běžný odmašťovač (v našem případě by postačil obyčejný prostředek na nádobí) a spáry rázem zazářily čistotou. A to bez jakéhokoliv pracného drhnutí – žádný zubní kartáček nebyl třeba, o vše se postaral docela obyčejný mop. Není tedy nutné sázet na jakoukoli zázračnou směs pro vydrhnutí spár mezi dlaždicemi – naopak, postačí vám docela běžný prostředek na nádobí. Ovšem pod jednou podmínkou – v žádném případě s ním nesmíte šetřit. Naštěstí vzhledem k jeho ceně nejde o nesplnitelný úkol.

Další způsoby efektivního čištění podlahy

Dalším skvělým pomocníkem je například ocet. Jednoduše smíchejte dva stejné díly octu a vody a naneste na dlažbu. Nechte působit asi 5 až 10 minut a poté opláchněte vodou. Velmi podobně působí i soda bikarbona, její aplikace je však trochu náročnější. Pokud ji chcete vyzkoušet, smíchejte sodu bikarbonu s vodou, dokud nevznikne hustá pasta. Tu naneste na dlažbu a nechte ji působit asi 5 minut, poté vše otřete vlhkým hadříkem a opláchněte vodou. Skvělým pomocníkem jsou pak i tablety do myčky.

Jak vyčistit dlažbu iZdroj fotografie: Unsplash

Kyseliny na čištění obkladů

Citronová šťáva dokáže působit svou kyselostí – stačí ji jen přelít do rozprašovače. Poté rovnoměrně naneste citronovou šťávu na dlažbu a nechte ji asi 5 až 10 minut působit. Poté dlažbu otřete vlhkým mopem (lokálně můžete přitlačit) a opláchněte vodou. Na opravdu silně zažranou špínu je pak ještě o něco lepší kyselina citronová. A jak ji použít?

  • Smíchejte 1 čajovou lžičku kyseliny citronové s 1 litrem teplé vody.
  • Nalijte směs na dlažbu a nechte ji působit po dobu 5 až 10 minut.
  • Pomocí drátěného kartáče nebo houby dlažbu vydrhněte.
  • Nakonec ji důkladně opláchněte vodou.

Pokud jsou na dlažbě stále ještě viditelně nějaké odolné skvrny, naneste na ně trochu směsi kyseliny citronové a sody bikarbony a nechte působit po dobu 5 minut. Poté opět vydrbejte drátěnkou a pečlivě opláchněte vodou. Při používání kyseliny citronové však buďte velmi opatrní a nezapomeňte zajistit dostatečné větrání v místnosti, aby nedošlo k nadýchání výparů. Dále je třeba dbát na to, abyste kyselinu citronovou neaplikovali na citlivé materiály, jako je mramor nebo žula, protože by mohla poškodit jejich povrch.

Zdroj fotografie: Unsplash iZdroj fotografie: Unsplash

Na odolné skvrny platí peroxid vodíku

Má totiž bělící a dezinfekční účinky. Nejdříve si připravte roztok peroxidu vodíku a vody v poměru 1:1. Pokud je dlažba velmi špinavá, můžete použít i silnější roztok, ale dejte pozor na to, abyste nezničili povrch dlažby. Nalijte roztok na dlažbu a nechte ho působit alespoň 10 minut. Poté opláchněte dlažbu čistou vodou a vysušte ji. A podobně jednoduše lze vyčistit i toaletu.

Jak podlahu ve své koupelně efektivně čistíte vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články