Pokud máte obavy z výskytu škůdců na vašich pokojových rostlinách, pusťte se proti nim do boje prostřednictvím docela obyčejné brambory.
Nesprávná péče o pokojové rostliny může vést k vážným problémům. Jedním z těch nejčastějších je výskyt smutnic, které se často objevují v důsledku nesprávného režimu zalévání. Tento hmyz lze poměrně snadno odhalit až ve stadiu dospělce. Tehdy se totiž v okolí květináčů začnou objevovat malé černé mušky. Mnohem škodlivější jsou však podle webu Lifee téměř neviditelné larvy, a právě s těmi vám může pomoci docela obyčejná brambora.
Jak použít brambory proti škůdcům
Rozkrojte syrovou bramboru napůl a položte ji řeznou stranou dolů do květináče. Bude fungovat jako návnada na larvy smutnic. Každý den ji proto vyjměte a nahraďte novým plátkem. Uvidíte, že většinu škůdců brzy vychytáte a ti další vám už nebudou způsobovat problémy. Podle mých zkušeností stejně funguje i plátek jablka.
Další tipy proti výskytu
Smutnice mají nejraději vlhký substrát, takže dalším způsobem, jak se jich jednoduše zbavit, je nechat zeminu v květináči dobře vyschnout (pokud to tedy umožňuje povaha pěstované rostliny). U čerstvého substrátu z obchodu pak pomůže vystavení vysokým teplotám. Toho lze dosáhnout jeho prolitím horkou vodou krátkodobým umístěním do trouby (i když to může vyvolat nepříjemný zápach). Po zahřátí zajistěte, aby byl substrát dobře navlhčen (a to ještě před tím, než do něj rostliny znovu zasadíte, protože suchá půda může nepříznivě ovlivnit absorpci vody).
Podle webových stránek iReceptář je vhodné omezit časté zalévání. Většina rostlin by se měla dostat další závlahu až po vyschnutí substrátu. Před zaléváním proto zkontrolujte, zda je půda suchá (do hloubky asi 5 cm). Je také výhodné používat květináče s drenážními otvory, které umožňují únik přebytečné vody.
Pomůže i přírodní nepřítel
A pomoci vám může i přírodní biologická ochrana. Stačí si ve specializovaném obchodě pořídit násadu háďátek, která se na lovení larev smutnic specializují. Ta smutnice rychle vyhubí, a navíc jsou zcela neškodná pro lidi, rostliny i domácí zvířata. A pro správnou výživu vašich pokojovek se vám může hodit i dřevěný popel nebo třeba správně upravené slupky od okurek – o obojím jsme už na magazínu Chalupáři-Zahrádkáři psali.