Do lesa už nemusíte, houby si můžete vypěstovat i na vlastní zahradě

Pokud milujete pokrmy z hub, ale neradi je hledáte, nevěšte hlavu. Roste-li u vás v zahradě alespoň pár stromů, můžete si hříbky sami vypěstovat.

Podrobný návod pro amatéry, jak pěstovat hlívu ve sklepě i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

O tom, že je houbaření český národní sport, nelze pochybovat. Pro některé představuje také relax v přírodě, jiní se do lesa vypravují hlavně proto, aby si zpestřili jídelníček. A někteří si houby pěstují přímo u sebe v zahradě. Říkáte si, že to není možné? Ale ano, stačí vytvořit vhodné podmínky a můžete mít plnou zahradu hříbků, ryzců, kozáků nebo pýchavek.

Přeměňte kousek zahrady na les

Chcete-li, aby u vás v zahradě nerostly jen rostliny, ale i houby, musíte dodržet několik zásad. Vzpomeňte si, kde nejčastěji v přírodě houby rostou – v lesích a na loukách v blízkosti konkrétních druhů dřevin, s nimiž žijí ve vzájemné symbióze. K tomu, abyste si je vypěstovali na svém pozemku, budete tedy potřebovat stromy. Podle toho, jaké u vás rostou, zvolte druh hub. Pokud žádné nemáte, budete je muset vysadit a pár let počkat, než aspoň trochu povyrostou. Při jejich výběru se můžete rozhodnout podle toho, jaké houby chcete pěstovat.

Jak vysadit sadbu hub

Pakliže jste usoudili, že houbám dokážete poskytnout vhodné stanoviště a vybrali jste si konkrétní druh, můžete se vrhnout na nákup sadby a její výsadbu. Tu můžete provádět přibližně od poloviny dubna do konce října. Důležité je, aby se denní teploty pohybovaly nad nulou a země nebyla zmrzlá, a vy jste tak mohli vykopat dostatečně hluboké jamky, do kterých houby „vysadíte“.

Půda, kde budete houby vysazovat, by měla být mírně kyselá a bohatá na rašelinu. Důlky, které vykopete, musí být zhruba 15 cm hluboké a 30 až 40 cm široké. Nesmí se nacházet dále než dva metry od stromu – čím mladší a menší strom, tím musí být blíže. Vsypte do jamek zakoupenou sadbu, zasypte zeminou a silně utlačte. Povrch poté zakryjte vrstvou listí nebo jehličí. Nakonec všechny jamky zalijte dešťovou nebo odstátou vodou.

Kozák březový iZdroj fotografie: Pixabay
Podle stromů v zahradě vyberte konkrétní druh hub

O houby v zahradě musíte pečovat

K tomu, aby houby kdekoliv – v lese i zahradě – rostly, vyžadují dostatek vláhy. V případě, že zrovna nemrzne, je tedy nezapomínejte zalévat. Vyzkoušet můžete i „hnojení“, které je popostrčí k růstu. Vystačí je zalít sladkým roztokem z 10 litrů vody a 10 gramů cukru. Jestli se u vás houbám zalíbí, můžete se v průběhu jednoho roku těšit na první úrodu. A pokud na zahradě nemáte k pěstování hub podmínky, vyzkoušejte naočkovat kmen nebo starý pařez hlívou ústřičnou.

Jak si vypěstovat hlívu růžovou v domácích podmínkách

Jak pěstujete houby vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články