Do odpadkového koše nalijte ústní vodu, hravě si poradí s nežádoucími pachy

Ústní voda má antibakteriální vlastnosti a může pomoci zabránit rozkladu organického materiálu, který způsobuje zápach.

Plný odpadkový koš i Zdroj fotografie: Piqsels
                   

Představte si, že se z obyčejného vynášení odpadků stane osvěžující zážitek, po kterém bude váš prostor vonět mátou. Tajemství? Běžný předmět v domácnosti, který se obvykle nachází ve skříňce v koupelně – ústní voda. Ano, správně. Stejný roztok, který vám osvěží dech, si poradí i se zápachem, který se skrývá v odpadkovém koši, a promění tak zdroj hrůzy ve zdroj potěšení. Její použití je přitom velmi jednoduché.

Pár kapek vystačí na dlouho

Je to scénář, který všichni dobře známe: z odpadkového koše se začne linout nepříjemný zápach, který jako by prostupoval celou místností, ne-li celým domem. Viník? Rozkládající se zbytky jídla a další odpadky, které vytvářejí živnou půdu pro bakterie a uvolňují zapáchající plyny. Co s tím? Hrdinou našeho dnešního příběhu je ústní voda. Začněte tím, že do prázdného odpadkového koše nalijete malé množství ústní vody. Její antiseptické vlastnosti ho nejen vyčistí, ale také ho skvěle vydezinfikují, jak píše web LepšíPéče.

Češi si občas pletou záchod s odpadkovým košem. Kapesníky nebo zbytky z kuchyně nadělají velkou škodu

Poté do koše vložte nový sáček na odpadky a máte hotovo. Ale proč se zastavit jen u toho? Chcete-li tento svěží zážitek prodloužit, zvažte namočení několika vatových tamponů do ústní vody a jejich umístění na dno koše před přidáním pytle na odpadky. Podobný postup už v minulosti Chalupáři-Zahrádkáři doporučovali – a sama s ním mám také velmi dobré zkušenosti, takže ho určitě můžu doporučit.

Jděte na to přírodně

V případě přirozenějšího přístupu lze místo ústní vody použít esenciální oleje, jako je levandule, tea tree nebo eukalyptus. Tyto oleje nejen krásně voní, ale mají také antibakteriální vlastnosti, jak jednoznačně potvrzuje i web Bewit-Love.

Obyčejná vata do odpadkového koše iZdroj fotografie: Depositphotos
Nalití ústní vody do odpadkového koše může být velmi účinným způsobem, jak eliminovat všechny nepříjemné pachy

Novinový trik pro váš koš

Ovšem ani tady nemusí vaše snaha o lepší zvládnutí „odpadového zápachu“ skončit. Skvěle vám mohou pomoci i vrstvy novin na dně odpadkového koše, které dokážou pohlcovat veškerou uniklou tekutinu z odpadků a zabránit tak vzniku nepříjemného zápachu. Ovšem, nezapomínejte na to, že i při použití těchto opatření je nezbytné odpadkový koš pravidelně čistit. Jednou měsíčně ho proto umyjte roztokem horké vody a dezinfekčního prostředku (nebo klidně vaší věrnou ústní vodou). Žádná nepříjemná překvapení vás tak už čekat nebudou.

Jak se staráte o odpadkový koš vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články