Do pračky přidejte olej a bělidlo, praní prádla pak bude účinnější

Ne vždy je oblečení vytažené z pračky vyprané tak dobře, jak byste nejspíš očekávali – lepšímu výsledku může napomoci olej a bělidlo.

Pračka bude fungovat o pár let déle, stačí čistit pravidelně její filtr i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Praní prádla nemusí být jen nudnou činností. Naopak, díky alchymii nečekaných ingrediencí se tento zdánlivě všední úkol může změnit v něco mnohem zajímavějšího. Pokud se totiž tradiční techniky ručního praní setkají s moderními zázraky z řad čisticích přípravků, může být výsledek opravdu oslňující.

Domácí směs na zašlé prádlo s olejem

Potřebujete vyprat oblečení nebo textilie, které mají už to nejlepší co do vzhledu evidentně za sebou? Pak si připravte prací prostředek z 20 gramů jedlé sody, nastrouhané kostky domácího mýdla (stačí 2 lžíce) a 2 lžic rostlinného oleje. Tohle všechno stačí použít místo pracího prášku – uvidíte, že bude jako nové. A pokud bojujete s opravdu zašlými nečistotami, pak všechny tyto ingredience rozmíchejte v 8 litrech horké vody a prádlo nechte namočené přes noc. Sama jsem to vyzkoušela a rozhodně doporučuji.

Bělidlo na silné znečištění

Pokud se potýkáte spíše s odolnými skvrnami, pak web Papyrukus doporučuje spíše bělidlo, a to v tomto receptu; k ruce si vezměte 1 lžíci běžného pracího prostředku, 2 lžíce bělidla a 2 lžíce oleje. Rozmíchejte a použijte jako prací dávku na plnou pračku.

Orchidej pokvete po celý rok, stačí jí dopřát obyčejné mléko

Dělaly to už naše babičky: Do pračky přidejte sklenici mléka, poradí si se skvrnami

Jak prádlo navíc osvěžit

Praním však cesta nekončí. Na proces žehlení také nesmíte zapomínat. Proč si ho však trochu nezpříjemnit? Představte si, že napařovací žehličku napustíte parfémovanou vodou a proměníte tak tento všední úkol doslova v oslavu smyslů. Oblečení políbené voňavou párou si zachovává osvěžující vůni ještě dlouho po vychladnutí žehličky a provoní i skříň. A jak na to? Web iReceptář doporučuje do destilované vody v žehličce přidat pár kapek esenciálního oleje. To pro maximální efekt bohatě stačí.

Pokud vaše pračka nepere tak, jak má, zkuste vsadit na několik zajímavých triků, které ji opět vrátí do skvělé kondice. iZdroj fotografie: Freepik
Pokud vaše pračka nepere tak, jak má, zkuste vsadit na několik zajímavých triků, které ji opět vrátí do skvělé kondice

Posledním dotekem této smyslové symfonie je šatní skříň. I zde hraje kouzlo vůně i nadále zásadní roli. „Voňavé sáčky nebo tyčinky prodchnuté uklidňující vůní levandule, nejenže udržují oblečení perfektně svěží, ale také odhánějí moly. Nedám na ně dopustit,“ radí paní Zdeňka K. z Bruntálu. Chalupáři-Zahrádkáři také radí, jak jednoduše octem prodloužit její životnost a upozorňují také na nejčastější chyby, kterých se při používání tohoto spotřebiče většina lidí nevědomky dopouští.

Jak rychle a efektivně vyžehlit tričko

Jaké jsou vaše oblíbené triky při péči o prádlo?

Diskuze Vstoupit do diskuze
81 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články